Wystawa „Polski Album Rodzinny” na Lotnisku Chopina w Warszawie
- Data publikacji
- 30 listopada 2018
Pasażerowie Lotniska Chopina na warszawskim Okęciu mają możliwość oglądania wystawy pt. „Polski Album Rodzinny”. To nowoczesne przedsięwzięcie promujące polską sztukę w nietypowych przestrzeniach, z wykorzystaniem nowych technologii. Podróżni mogą oglądać reprodukcje dzieł ze zbiorów jednej z największych polskich placówek muzealnych – Muzeum Narodowego w Warszawie.
Lotnisko Chopina w nowej odsłonie
Terminal Lotniska Chopina, na którym obsługiwanych jest 16 milionów pasażerów rocznie, został zaaranżowany na potrzeby największej pod względem liczby odbiorców galerii sztuki w Polsce. Biuro Programu „Niepodległa”, we współpracy z Lotniskiem Chopina i PKN Orlen SA, przygotowało tę wyjątkową propozycję jako jeden z projektów w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.
„Pasażerów podróżujących przez lotnisko Chopina witamy wystawą, która jest świadectwem siły, różnorodności i trwałości polskiej kultury w czasach, kiedy niepodległej Polski nie było na mapie świata” mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. Dodaje, że „duża część ekspozycji to portrety Polek i Polaków: w ich twarzach i gestach odnajdujemy siebie samych, naszych bliskich, sąsiadów”.
Wystawa na Lotnisku Chopina
Na wystawę składają się wielkoformatowe reprodukcje portretów, pejzaży oraz innych ważnych dla polskiej kultury obrazów – łącznie ponad dwieście elementów wystawy. Największy element wystawy ma powierzchnię 243 metrów kwadratowych, a łączna powierzchnia prezentowanych dzieł jest większa niż 7 boisk do piłki siatkowej.
Pierwsza tak okazała lotniskowa wystawa w Polsce prezentuje podróżnym dzieła m.in. Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata, braci Gierymskich, Jacka Malczewskiego, Józefa Mehoffera, Stanisława Witkiewicza, Leona Wyczółkowskiego, Stanisława Wyspiańskiego i wielu innych. Zbiory z Muzeum Narodowego w Warszawie towarzyszą odbiorcy na terenie całego lotniska: w hali odlotów i przylotów, na całej długości pirsu głównego, w strefie VIP.
Dorobek polskiej kultury jest prezentowany przy wykorzystaniu nowych technologii. Tradycyjnym opisom dzieł towarzyszy interaktywna aplikacja mobilna bazująca na technologii rozszerzonej rzeczywistości – Augmented Reality. Pozwala ona pogłębić wiedzę o oglądanych dziełach. Wystawę uzupełnia film w technologii Virtual Reality 360° przedstawiający bogactwo historii, kultury i przyrody Polski.
Wystawa będzie prezentowana do końca sierpnia 2019 roku.
Organizatorami przedsięwzięcia są Biuro Programu „Niepodległa” oraz Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze. Mecenasem Wystawy jest PKN Orlen SA, a partnerem merytorycznym – Muzeum Narodowe w Warszawie.