Kontrast
Wielkość czcionki

Biało-czerwone pociągi PKP Intercity z Niepodległą

Po całej Polsce jeżdżą lokomotywy PKP Intercity w biało-czerwonych barwach. Przewoźnik włącza się poprzez okolicznościowe zdobinie pociągów w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na każdej z 20 lokomotyw poza biało-czerwoną grafiką znajduje się logo „Niepodległa”. Okolicznościowe pociągi będą jeździć na trasach w całej Polsce oraz za granicą. Biało-czerwone składy EU44 i EP09 spotkamy na trasach Warszawa-Poznań-Berlin, Trójmiasto-Bydgoszcz-Poznań-Berlin, Trójmiasto-Warszawa-Kraków, Przemyśl-Kraków-Opole-Wrocław.

pociąg oklejony w biało-czerwone barwy

fot. Danuta Matloch

Pociągi z logo „Niepodległa”

Ponadto 60 EZT-ów, czyli pociągów Pendolino, Flirt3 i PesaDART jeździ z logo „Niepodległej” na czole. Logo jest symbolem krajowych i zagranicznych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Inspirowane jest listem Józefa Piłsudskiego. Spośród jego rękopisów wybrano fragmenty, zawierające słowa „niepodległa” i „niepodległość”. Wyrazy te zostały następnie poddane obróbce cyfrowej i po konsultacji z grafologiem udało się uzyskać unikatowy, cyfrowo odświeżony, stworzony ręką marszałka Piłsudskiego znak słowno-graficzny „niepodległa”. Dzięki temu, logo jest połączeniem teraźniejszości z przeszłością. Krój pisma inspirowany jest oryginalną typografią z dokumentów z początku XX w., a poddany został obróbce cyfrowej w wieku XXI.

czoło pociągu z logo "Niepodległa"

„Celem głównym realizacji programu wieloletniego „Niepodległa” jest wzmocnienie poczucia wspólnoty obywatelskiej Polaków. Dlatego tak cenne jest zaangażowanie PKP Intercity, które poprzez skalę swojej działalności trafia do milionów Polaków” – mówi Jarosław Sellin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pełnomocnik Rządu ds. obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk powiedział: „Bardzo się cieszymy, że nasz narodowy przewoźnik aktywnie włączył się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska kolej od zawsze odgrywała znaczącą rolę w naszym kraju, dlatego tym cenniejsza jest rola PKP Intercity w przypominaniu wiekopomnych wydarzeń sprzed stu lat, zarówno w Polsce, jak i za granicą”.

lokomotywa oklejona w biało-czerwone barwy

fot. Danuta Matloch

PKP Intercity świętuje stulecie niepodległości

Umieszczenie logo „Niepodległa” na pociągach to kolejna już inicjatywa będąca wynikiem partnerstwa PKP Intercity z Biurem Programu „Niepodległa”. „Współpraca z PKP Intercity jest istotnym fragmentem promocji obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Logo niepodległa już od kilku miesięcy prezentowane jest na pociągach Pendolino, PesaDART czy Flirt3. Pasażerowie mogą spotkać Niepodległą na mundurach drużyn konduktorskich, a spoty promujące obchody możemy zobaczyć, od czasu do czasu, na ekranach w pociągach. Mam nadzieję, że tak owocna współpraca z narodowym przewoźnikiem kolejowym rozpowszechni ideę świętowania stulecia odzyskania niepodległości” – mówi Jan Kowalski, dyrektor Biura Programu „Niepodległa”.

PKP Intercity już planuje kolejne akcje w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewoźnik będzie zachęcał do poznania naszego kraju – historii, tradycji, kultury i najciekawszych miejsc.