Zaśpiewajmy.pl – sto lat polskiej piosenki w interaktywnym śpiewniku
- Data publikacji
- 13 sierpnia 2019
Muzyka towarzyszy Polakom do pokoleń. Jak brzmiało ostatnie 100 lat? Na te pytanie stara się odpowiedzieć Narodowe Centrum Kultury w śpiewniku online Zaśpiewajmy.pl. Wybranym utworom, oprócz zapisu nutowego, towarzyszy tekst i akompaniament, dzięki czemu zaśpiewać może je każdy. Uwiecznionymi wykonaniami można się podzielić ze światem – najciekawsze nagrania zostaną udostępnione na stronie śpiewnika!
Sto lat piosenki
Wybrane piosenki z ostatnich stu lat reprezentują kilka pokoleń twórców i słuchaczy, opowiadają o społeczeństwie, obyczajach i kulturze, ilustrują istotne momenty historii, wyrażają tęsknoty, słabości, dumę i bunt. W grupie pieśni kojarzonych z Legionami Polskimi znalazło się kilka tekstów i melodii z lat wcześniejszych, które zdobyły popularność w latach wojen XX wieku, ze względu na swoją ponadczasową treść i chwytliwą muzykę.
Prezentowane utwory czasem powstawały szybko i ich autorzy pozostali bezimienni, a czasem pisali je wybitni muzycy i literaci. W śpiewniku, obok pieśni legionowych znalazły się piosenki m.in. Czesława Niemena, Wojciecha Młynarskiego, Przemysława Gintrowskiego, Jana Kaczmarka. Przegląd zamykają hity ostatnich 15 lat z Listy Przebojów radiowej Trójki.
Interaktywny śpiewnik dla każdego
W interaktywnym śpiewniku dostępne są akompaniamenty do utworów z nutami i tekstami. Pliki przygotowano także do ściągnięcia, by korzystać z nich offline. Piosenkom często towarzyszą opisy historyczne, dzięki którym można poznać okoliczności ich powstania i liczne ciekawostki. Do opracowania nut i nagrania akompaniamentów zaproszono znakomitych pianistów jazzowych: Michała Tokaja, Dominika Wanię, Piotra Wyleżoła, Joachima Mencla i Kubę Stankiewicza.
Śpiewać każdy może
Projekt Zaśpiewajmy.pl stworzono m.in. z myślą o wspólnej integracji przy muzyce w domach, szkołach czy instytucjach kultury. Dzięki niemu, świętując ważne rocznice państwowe, każdy może dołączyć się do śpiewu piosenek towarzyszących Polakom w ciągu ostatnich stu lat. Przykładowo, w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego, przypominane są takie pieśni jak „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Marsz Pierwszej Brygady”.
Narodowe Centrum Kultury zaprasza także do dzielenia się radością wspólnego śpiewania z całą Polską. Własne interpretacje poszczególnych utworów można przesyłać na adres wraz z niezbędną zgodą. Najciekawsze wykonania zostaną zaprezentowane na stronie śpiewnika, obok nagrań Krystyny Prońko czy Janusza Szroma.
Dzielmy się radością wspólnego świętowania!