Historia techniki ocalona od zapomnienia w wywiadach Narodowego Muzeum Techniki
- Data publikacji
- 3 lutego 2020
Jak ocalić od zapomnienia historię miejsc, które zniknęły? Na przykład przez utrwalenie wspomnień ludzi, którzy je znali. Narodowe Muzeum Techniki zaprosiło pracowników dawnych zakładów przemysłowych, specjalistów i techników, by podzielili się swoimi opowieściami o minionych latach. W efekcie powstał cykl „Ocalić od zapomnienia” złożony z 14 produkcji filmowych, które udostępniono na kanale Youtube muzeum.
Żywe muzeum techniki – archiwum audiowizualne
Historia techniki jest na wyciągnięcie ręki, zapisana jest w obiektach, wydarzeniach i wspomnieniach. Filmy Narodowego Muzeum Techniki pozwalają spojrzeć na nią z perspektywy osób, które ją tworzyły i są tym cenniejsze, że część zakładów już nie istnieje. Jest to żywe muzeum, w którym opowieść świadków rozwoju przemysłu konfrontuje się ze skomplikowanym obrazem historii polskiej gospodarki. W archiwum audiowizualnym utrwalono także wyjątkowe, choć już odchodzące do przeszłości konstrukcje, jak Mosty Baileya czy prom nurtowy.
Cykl „Ocalić od zapomnienia”
Na cykl składa się 14 filmów:
- Wspomnienia Roberta Muchy o kulisach sukcesu w Rajdzie Monte Carlo, biciu rekordu Fiatem 125p i karierze kierowcy rajdowego.
- Wspomnienia Jerzego Kobylińskiego, konstruktora i rajdowca, uczestnika projektu Honker.
- Wspomnienia Władysława Zalewskiego, ostatniego żyjącego pracownika Zakładów Zbrojeniowych w Skarżysku Kamiennej.
- Wspomnienia Edwarda Pietrzaka, długoletniego dyrektora FSO z okresu największych sukcesów fabryki – cz. 1 i cz. 2.
- Wspomnienia Włodzimierza Winka, znawcy rozwoju komunikacji miejskiej w powojennej Warszawie – cz. 1 i cz.2.
- Wspomnienia pracowników zakładów lniarskich w Żyrardowie – największego ośrodka włókienniczego w Polsce – cz. 1; cz. 2; cz. 3.
- Film o jednym z ostatnich promów nurtowych – promie w Opatowcu.
- Film o Mostach Baileya – przenośnych stalowych mostach kratownicowych, który czasem zostawały na stałe, jak np. w Nieporęcie.
- Film o początkach i złotych latach polskiej techniki cyfrowej – polskich komputerach z lat 70. i 80.
- Film o Nikiszowcu z połowy XX wieku – osiedlu mieszkaniowym z duszą Śląska.
Zapraszamy do oglądania!
Projekt „Ocalić od zapomnienia – archiwum audiowizualne ludzi i obiektów techniki w Polsce” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.