Polskie Sto Lat - historia w serialu
- Data publikacji
- 30 marca 2020
Projekt „Polskie Sto Lat” to serialowa podróż w historię Polski. 42 filmy dokumentalne, bazujące na archiwalnych materiałach, ukazują najważniejsze zagadnienia z historii Polski, od odzyskania niepodległości, po wejście do NATO i UE. Pierwsze odcinki są już dostępne online w Ninatece.
42 odcinki o Ojczyźnie
Serial dokumentalny „Polskie Sto Lat” opowiada o Polsce wieku XX. Cykl 42 filmów dokumentalnych prezentuje najważniejsze wydarzenia i postaci z historii Polski, od przełomu XIX i XX wieku po rok 2018. Każdy z odcinków dotyczy konkretnych problemów lub przełomowych momentów dziejowych. Historię przybliża widzowi głos Tomasza Marzeckiego, a prolog i epilog do każdego odcinka wygłasza Kazimierz Kaczor.
Serialowej opowieści towarzyszą archiwalne zdjęcia i materiały audiowizualne. Przygotowanie kolejnych odcinków poprzedziły szerokie poszukiwania w Polsce i zagranicą. W cyklu wykorzystano fragmenty filmów i fotosy, a także materiały z archiwów filmowych, fotograficznych i dźwiękowych poważnych instytucji naukowych, uczelni i nadawców medialnych. Autorom udało się także dotrzeć do mało znanych zbiorów z archiwów prywatnych. Dzięki temu multimedialny projekt „Polskie Sto Lat” może stanowić pomoc dla nauczycieli historii oraz źródło wiedzy dla wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski.
Polskie sto lat
Do serialu zaangażowano wybitnych specjalistów i historyków, którzy zadbali o jakość merytoryczną przekazu. Podczas produkcji materiały poddano obróbce – twórcy przygotowali nowoczesną oprawę graficzną, dobrali fragmenty, a fotografie przekształcili w obrazy 3D. Historia trafia do widza w przyjaznej, nowoczesnej formie.
Pierwsze filmy skupiają się na sytuacji tuż przed odzyskaniem niepodległości i na wydarzeniach z czasów II RP. Czarno-białe fragmenty pomagają zrozumieć trudną sytuację kraju, zachodzące procesy modernizacyjne i scalające, skalę osiągnięć i inwestycji, ale i ciemne strony odbudowywanej niepodległej. Scenariusze oparto na esejach historycznych, dlatego też jest to świetne źródło dla uczniów poznających zawiłe losy ojczyzny w wieku XX.
Pierwsze odcinki serialu „Polskie sto lat” dostępne są już online w Ninatece. Kolejne części cyklu będą się tam systematycznie pojawiać. Jednocześnie filmy można oglądać także w telewizji – co tydzień premierowe pokazy mają miejsce na TVP Historia i TVP Polonia.
Projekt „Polskie sto lat” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.