Kontrast
Wielkość czcionki

Wiktoria 1920 – dziękujemy za wspólne świętowanie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej!

Miliony widzów przed telewizorami, setki tysięcy internautów i dziesiątki niewielkich wydarzeń w całej Polsce. Pomimo ograniczeń epidemiologicznych bohaterowie Bitwy Warszawskiej 1920 roku zostali wspaniale upamiętnieni! Biuro Programu „Niepodległa” dziękuje za udział we wspólnym świętowaniu, a także zaprasza na następne wydarzenia.

Projekty Biura Programu „Niepodległa” były bardzo zróżnicowane, aby każdy mógł się włączyć w świętowanie tak, jak lubi. Akcja poszukiwania i udostępniania pamiątek, produkcja filmu w technologii VR opowiadającego o 1920 roku, utworzenie specjalnego portalu informacyjnego poświęconego bitwie, a także wiele innych inicjatyw wciąż zaprasza do zaangażowania się we wspólne świętowanie.

Kampania „Wiktoria 1920” – udostępnij pamiątkę!

Kampania „Wiktoria 1920” trwa do końca września, więc Biuro Programu „Niepodległa” wciąż zaprasza do poszukiwania i odkrywania rodzinnych historii i lokalnych pamiątek związanych ze zwycięstwem wojny roku 1920. Wystarczy zrobić zdjęcia i umieścić je w mediach społecznościowych z opisem #wiktoria1920. Setki wpisów, które już zostały tak oznaczone, pokazuje różne formy świętowania, ważne miejsca i rodzinne pamiątki.

baner kampanijny

Kampanii towarzyszy spot. W mediach społecznościowych dotarł już do ponad miliona odbiorców, zapraszając do włączenia się w akcję.

VR „Wiktoria 1920”

Film „Wiktoria 1920” w technologii Cinematic VR jest produkcją fabularną, która w nowatorski sposób przenosi widza w czasie, do Bitwy Warszawskiej. Historia przedstawia rolę wywiadu i radiowywiadu, dzięki którym sztab polskiego wojska dysponował planami przeciwnika, co umożliwiło zwycięską kampanię w sierpniu 1920 roku. Film powstał w koprodukcji z Narodowym Centrum Kultury. Partnerem projektu „Wiktoria 1920” jest Narodowy Bank Polski.

w sali wyłożonej marmurem ludzie sziedzą na brotowych krzesłach w równych odtępach z googlami VR na oczach
Premiera filmu VR „Wiktoria 1920” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Premierowy pokaz filmu odbył się 14 sierpnia w Muzeum Narodowym w Warszawie, a już we wrześniu film „Wiktoria 1920” zostanie udostępniony nieodpłatnie szerokiej publiczności w internecie, tak by można go było obejrzeć wszędzie, posiadając jedynie proste gogle cardboard i smartfona. 

Film można również zobaczyć na specjalnych pokazach organizowanych w ramach akcji Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. Od 15 sierpnia mobilne pokazy odbywają się w Płocku, Mińsku Mazowieckim, Sopocie, Grodzisku Mazowieckim, Brwinowie, Gnieźnie, Wrocławiu, Poznaniu, Wołominie, Legionowie i Sulejówku.

Portal bitwa1920.gov.pl

Portal edukacyjno-informacyjny bitwa 1920.gov.pl to jedna z najciekawszych stron opowiadających o Bitwie Warszawskiej. Służy on upowszechnieniu wiedzy o wydarzeniach wojny polsko-bolszewickiej. Wydarzenia to spójna opowieść o wyjątkowym wyzwaniu, przed którym stanęło polskie społeczeństwo w 1920 roku. Materiały dostępne są w siedmiu językach: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, rosyjskim, ukraińskim i węgierskim. Serwis jest dostępny w Internecie od 21 lipca.

banner promujący portal bitwa1920.gov.pl

Projekt realizowany jest we współpracy Biura Programu „Niepodległa” oraz Polskiego Radia SA, a partnerami merytorycznymi są Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Portal ma już setki tysięcy odsłon!

Troje znanych historyków, prof. Grzegorz Nowik, prof. Janusz Odziemkowski i prof. Jan Żaryn 4 sierpnia debatowało o Bitwie Warszawskiej i odpowiadało na pytania zebrane w social mediach. Zapis spotkania dostępny jest na platformie YT.

Widowisko multimedialne „1920. Wdzięczni bohaterom”

15 sierpnia, na żywo na zmienionej w wielką scenę płycie stadionu PGE Narodowy, oraz wirtualnie telewidzom, wielkie widowisko multimedialne artystycznie przybliżyło historię decydujących dni 1920 roku. Artyści przypomnieli utwory ważne dla polskiej tradycji i kultury. Ich występom towarzyszyły pokazy grup rekonstruktorów. Od 20 do 23 sierpnia planowane są dodatkowe pokazy spektaklu dla publiczności.

rozświetlona scena z aktorami
Widowisko „1920. Wdzięczni bohaterom” Fot. Jędrzej Sokołowski / BPN

Widowisko transmitowane było na antenach Telewizji Polskiej SA – osiągnęło oglądalność nawet 2 mln. widzów. Z powodu ograniczeń związanych z epidemią, na trybuny PGE Narodowego można było zaprosić jedynie dziesięć tysięcy widzów. Biuro Programu „Niepodległa” – obok organizatora wydarzenia, spółki PL2012+, operatora PGE Narodowego oraz Telewizji Polskiej S.A będącej partnerem wydarzenia – było partnerem artystycznym przedsięwzięcia.

Film dokumentalny „Wojna Światów”

Film dokumentalny „Wojna Światów” został przygotowany ze specjalnie wyselekcjonowanych, zrekonstruowanych, a następnie pokolorowanych materiałów wideo pozyskanych z archiwów na całym świecie. Fragmenty pokazywały sceny z życia Polaków i zapisy lub filmowe rekonstrukcje ważnych wydarzeń w nowej formie. Zniszczone materiały odzyskały blask i otrzymały kolorową oprawę.

na scenie wyświetlany film z planszą tutułową, rozbłyski na konturacj sylwetek na widowni
Premiera filmu „Wojna Światów” w Teatrze Polskim Fot. Jędrzej Sokołowski / BPN

Materiał swoją uroczystą premierę miał 16 sierpnia br. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, gdzie obejrzało go blisko 400 widzów – premiera odbyła się z zachowaniem wymogów sanitarnych obowiązujących w związku z epidemią COVID-19. Film transmitowany był równocześnie na antenie Telewizji Polskiej S.A. gdzie oglądalność sięgnęła nawet 2,5 mln telewidzów. Za scenariusz i reżyserię odpowiadali Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski, zaś muzykę skomponował Krzesimir Dębski. Film „Wojna Światów” powstał z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Materiał jest koprodukcją Telewizji Polskiej S.A., Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego oraz firmy MW Media.

„Wiktoria 1920” dzień po dniu

Cykl „Wiktoria 1920” to opowieść o wydarzeniach prowadzących do sukcesu osiągniętego w roku 1920. Swoją premierę miał 17 kwietnia. Na każdy z 31 odcinków składają się listy, wspomnienia, oficjalne noty, odezwy i wycinki z prasy, a także notatki zapisane w nieopublikowanych nigdy pamiętnikach, które powstawały w 1920 roku. Całość dopełniają unikalne zdjęcia archiwalne. Kolejne odcinki publikowane są raz w tygodniu, w okresie od 17 kwietnia do 13 listopada. Cykl jest także tłumaczony na język angielski.

baner z historycznym zdjęciem, tytułem projektu i logo niepodległa

Kwerendę tekstową i ikonograficzną, a także komentarze każdego odcinka, opracowali historycy Fundacji Ośrodka KARTA.

Wystawa do pobrania „Bitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa”

WystawaBitwa Warszawska. Stulecie Zwycięstwa” to wyjątkowa wystawa planszowa poświęcona wojnie polsko-bolszewickiej. Wystawa prezentuje przyczyny, przebieg oraz skutki prowadzonych przed stu laty działań. Projekt przygotowany został we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego, które odpowiada za jego część merytoryczną. Wystawę można bezpłatnie pobrać ze strony niepodlegla.gov.pl, a wszystkie 20 plansz opracowano tak, by mogły być drukowane i prezentowane razem lub tylko te o wybranej tematyce. Przy okazji obchodów Bitwy Warszawskiej wystawę wydrukowało zaprezentowało swojej publiczności kilkadziesiąt instytucji w całej Polsce.

plansza wystawy w "Niepodległa. Miejsce spotkań"
Wystawa „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa” w „Niepodległa. Miejsce spotkań”. Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN

Konkurs literacki „1920”

Konkurs literacki „1920” to wyjątkowa podróż literacka do 1920 roku. W konkursie mogą brać udział teksty różne gatunkowo – kryminalne, szpiegowskie, obyczajowe itp. – jednak muszą nawiązywać bezpośrednio do 1920 roku. Autorzy zwycięskich prac, poza nagrodami finansowymi, mogą liczyć na publikację opowiadań w specjalnym zbiorze. Zgłoszenia trwają do 31 sierpnia, a na 2 tygodnie przed zakończeniem autorzy nadesłali już ponad 110 prac konkursowych! Konkurs jest realizowany przy wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź.

plakat wydarzenia

Hip-hopowa „Bitwa Warszawska 2.0”

„Bitwa Warszawska 2.0” to z kolei muzyczna inicjatywa przygotowana przez organizatorów projektu Druga Strona Ulicy. Każdy z wykonawców: JWP/BC, Kuba Knap oraz Zipera, w charakterystycznym dla siebie stylu, podjął próbę twórczej interpretacji wydarzeń związanych z Bitwą Warszawską, w odniesieniu do dzisiejszej rzeczywistości. Producentem wszystkich trzech utworów jest muzyk hip-hopowy Magiera. Cała playlista, łącznie z materiałami „making of” dostępna jest na kanale YT projektu Druga Strona Ulicy .

członkowie Zipery - Pono, Koras i Fu w strojach jak sprzed stu lat przed mapą
kadr z klipu Zipera ‚100’ Fot. Materiały prasowe

„Koalicje dla Niepodległej – Wiktoria1920” – program dotacyjny

To, że 15 sierpnia minął, nie oznacza końca świętowania. Blisko 160 instytucji w całym kraju otrzymało dofinansowanie na inicjatywy lokalne i regionalne upamiętniające wojnę polsko-bolszewicką. Program dotacyjny „Koalicje dla Niepodległej – Wiktoria1920”. Samorządowe Instytucje Kultury i Organizacje Pozarządowe zadeklarowały przygotowanie w tym roku ponad 350 wydarzeń zapraszających Polaków do upamiętniania Bitwy Warszawskiej i całej wojny z 1920 roku.

orkiestra na scenie, na pierwszym planie dyrygent
Obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” Fot. dzięki uprzejmości organizatora.

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego budżet przeznaczony na program dotacyjny został zwiększony z 2 do 4,5 mln zł, by umożliwić świętowanie jak największej liczbie osób. Kalendarium wydarzeń na stronie niepodlegla.gov.pl wzbogaciło się tylko w sierpniu o blisko 200 nowych wydarzeń związanych z obchodami Bitwy Warszawskiej. 

Dziękujemy że byliście z nami i że dalej razem świętujemy razem 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej!