Kontrast
Wielkość czcionki

Pakiet edukacyjny do filmu VR „Kino”

Historia kina w wirtualnej rzeczywistości – i to w szkolnej klasie! Biuro „Niepodległa” i Fundacja Koncept Kultura zapraszają do skorzystania z przygotowanych pakietów edukacyjnych do filmu VR „Kino”. Kompleksowe zestawy są gotowymi zajęciami dla uczniów podstawówek, szkół średnich i uniwersytetów trzeciego wieku. Wszystkie pliki przygotowano w wersji kolorowej na rzutniki i ekrany. Zapraszamy do korzystania!

Film VR „Kino” – podstawa lekcji i warsztatów

Film „Kino” w technologii VR to nie tylko próba rekonstrukcji oryginalnego filmu kręconego przez Prószyńskiego w 1902 roku – to także opowieść o snuciu historii, o dążeniu człowieka do tworzenia opowieści i jej utrwaleniu. Obserwujemy tu Kazimierza Prószyńskiego (Filip Urbanke), kręcącego swój film przy pomocy niezwykłej maszyny własnej konstrukcji. „Kino” jest jednak filmem szkatułkowym, a widz dostrzega, że tak naprawdę jest… na planie współczesnej produkcji historycznej poświęconej birbantowi (Jędrzej Taranek), a obecny na planie konsultant (Jakub Kamieński) zgłasza reżyserowi kilka wątpliwości!

UWAGA! Dla zachowania najlepszej jakości, film najlepiej oglądać na goglach VR w aplikacji YouTube VR.

Cardboardy – proste gogle VR dla każdego

Aby przenieść się w wirtualną rzeczywistość filmów, gdy nie posiada się specjalnych okulusów, zaleca się stosowanie cardboardów i słuchawek. Na nich filmy sferyczne (360 stopni) można wyświetlać w trybie rzeczywistości wirtualnej (VR), który umożliwia przesuwanie telefonu dookoła siebie w celu wyświetlenia różnych fragmentów obrazu sferycznego. Dzięki temu można poznawać obraz wideo w zupełnie nowy sposób, za każdym razem odkrywając nowe detale. Jak to zrobić?

cardboard z filmem kino

1. Wyszukaj w aplikacji Youtube na smartfonie film VR 360 stopni „Kino” na kanale YT Niepodległa
2. Wybierz film.
3. Kliknij w prawym dolnym rogu ekranu z filmem symbol VR headset (wygląda jak położona na brzuszkach kanciasta literka B). Po wybraniu tej opcji ekran smartfona zostanie podzielony na dwie części zawierające taki sam obraz.
4. Umieść smartfona w cardboardzie.
5. Przyłóż cardboard ze smartfonem do oczu lub zamocuj na głowie, jeśli posiada mocowanie. Rozglądaj się, aby oglądać różne fragmenty obrazu sferycznego – możesz patrzeć w górę, w dół, przed siebie i za siebie.

Miłego seansu!

Materiały dla szkoły podstawowej – Od pleografu do filmów VR

Piętnaście różnych zadań do wyboru związanych z filmem, historią kina i iluzjami optycznymi – oto co czeka animatorów i uczniów szkół podstawowych podczas zajęć „Od pleografu do filmów VR”. Przygotowany scenariusz wraz z załącznikami to zaproszenie w podróż po historii ruchomych obrazów.

strona tytułowa pakietu od pleografu do filmow vr

Scenariusz zajęć dla szkół podstawowych: „Od pleografu do filmów VR”

Materiały dla szkoły średniej – Kolumb polskiej kinematografii

Ekspedytor uniwersalny, obturator, biopleograf – o co chodzi dowiedzą się uczestnicy zajęć „Kolumb polskiej kinematografii”! Scenariusz lekcji przybliża postać Kazimierza Prószyńskiego i jego wynalazki. Zadania z użyciem wyobraźni, krzyżówka i pytania rodem z milionerów to propozycja na lekcję z VRem dla szkół średnich.

strona tytułowa pakietu Kolumb Polskiej Kinematografii

Scenariusz zajęć dla szkół średnich: „Kolumb-polskiej-kinematografii

Materiały dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku – Zróbmy film o Kazimierzu Prószyńskim

Seniorzy w grupach stają się producentami filmu biograficznego o Kazimierzu Prószyńskim. Jakie sceny zawrzeć? Kto zagra głównego bohatera? Jaki tytuł powinien znaleźć się na afiszu? Wszystko w rękach uczestników! Wyzwanie rzucamy w scenariuszu zajęć dla uniwersytetów trzeciego wieku „Zróbmy film o Kazimierzu Prószyńskim”.

strona tytułowa pakietu

Scenariusz zajęć dla uniwersytetów trzeciego wieku: „Zróbmy film o Kazimierzu Prószyńskim”

Zapraszamy do korzystania!

Materiały edukacyjne powstały w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt finansowany ze środków budżetu Państwa, w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.