Kontrast
Wielkość czcionki

11 listopada 2022 - moc atrakcji w całej Polsce!

11 listopada cała Polska świętuje niepodległość! W 2022 roku obchodzimy 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczyste obchody połączą większe i mniejsze miejscowości, starszych i młodszych, tych z południa i tych z północy. Zapraszamy Wszystkich do wspólnego świętowania!

11 listopada 2022 – Świętujmy razem!

W przygotowanie obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości angażują się zarówno duże instytucje kultury, jak i małe samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe. W kalendarium na stronie Biura Programu „Niepodległa” już teraz można znaleźć prawie 1000 wydarzeń, a to tylko ułamek fantastycznych inicjatyw Polek i Polaków! Zapraszamy na krótki przegląd inicjatyw wspieranych z Programu Wieloletniego „Niepodległa”, a więcej inicjatyw organizowanych przez instytucje kultury można poznać na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Niepodległa do Hymnu 2022

Akcja Niepodległa do Hymnu odbędzie się już po raz 5. zaśpiewajmy wspólnie hymn w samo południe 11 listopada! Hymn w Narodowe Święto Niepodległości Polacy śpiewali hymn na wszystkich kontynentach. Co roku akcja gromadzi ponad 1000 miejsc. Zapraszamy do zgłoszeń własnych lokalizacji na stronie niepodlegla.gov.pl/dodaj-wydarzenie. Zachęcamy do organizowania wspólnego śpiewania wraz z przyjaciółmi, rodziną, współlokatorami, sąsiadami, z akompaniamentem lub bez. Uroczyste śpiewanie mogą też zorganizować instytucje samorządowe, organizacje pozarządowe, wspólnoty o różnym charakterze itp. Mazurek Dąbrowskiego zostanie wykonany 11 listopada również podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich wydarzeń lokalnych w kraju i za granicą.

plakat akcji "Niepodległa do Hymnu"

Kampanię wspierają wszystkie najważniejsze stacje telewizyjne. Hymn w 2022 roku będzie odśpiewany między innymi w klasztorze na Jasnej Górze, w Toruniu, przed Zamkiem Królewskim w Warszawie czy pod Bazyliką Mariacką w Krakowie. W akcji mogą wszyscy – Polacy mieszkający w kraju, jak i poza granicami kraju. Na śpiewanie hymnu można się wybrać do Kairu czy Rzymu ale również do Nowego Jorku, Chicago, Paryża, w okolice Bristolu w Wielkiej Brytanii a nawet do miejscowości Czerkasy w Ukrainie. Śpiewajmy razem 11 listopada o godzinie 12:00!

Festiwal w Warszawie: Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Jak co roku, z okazji Święta Niepodległości, Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza 11 listopada na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W tym roku na Scenie Muzycznej na Dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zagrają Enej i Zazula, Roxie Węgiel, LemON i IRA. Tradycyjnie nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych na Scenie Dziecięcej na Dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych (w Pałacu Czapskich i w kordegardzie ASP), a na Dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będziemy okazja do wspólnej nauki tańców polskich. Wzorem poprzednich lat wiele atrakcji będzie dostępnych także na samym Krakowskim Przedmieściu – koncerty balkonowe, parady, warsztaty, pokazy i wiele więcej. Festiwal otworzy wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego o 12.00 na Placu Zamkowym w Warszawie, zaś o godz. 13.00 wystartują sceny i parady. Dokładny program Festiwalu Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu dostępny jest na stronie niepodlegla.gov.pl. Serdecznie zapraszamy do radosnego świętowania 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości!

baner wydarzenia

W organizacji poszczególnych atrakcji Niepodległą wspierają: Pałac Saski, ASP/Pałac Czapskich, Polskie Radio Dzieciom i Instytut Książki, Muzeum Powozów K. Szuster i Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Hotel Bristol czy Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

Premiera filmu VR „Kino”

10 listopada 2022 odbędzie się premiera filmu w technologii VR pt: „Kino” wyprodukowanego w nawiązaniu do przypadającej w tym roku 120. rocznicy stworzenia pierwszych polskich filmów fabularnych przez Kazimierza Prószyńskiego. Film wprowadza widzów w świat ruchomych obrazów, a na koniec pokazuje, z przymrużeniem oka, jak mogło wyglądać kręcenie filmów 120 lat temu i jak to wygląda obecnie przy technologii VR. Na pokazy filmu będzie można wybrać się także 11 listopada do Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego przy (Krakowskie Przedmieście 32). Pokazy są bezpłatne, wstęp wolny, bez zapisów. UWAGA! Filmy VR nie są rekomendowane dla dzieci poniżej 12. roku życia!

baner wydarzenia

Narodowe Święto Niepodległości 2022 w Niepodległa. Miejsce Spotkań

11 listopada 2022 na radosne świętowanie 104. rocznicy odzyskania niepodległości zaprasza Niepodległa. Miejsce Spotkań (Łazienki Królewskie, przy al. Ujazdowskich, wejście przez furtkę przy Ogrodzie Botanicznym). Świętowanie startuje 11 listopada 2022 o 11.00 w ogródku pawilonu śpiewankami z Ferajną z Hoovera i potrwa do soboty. Oprócz tego zaplanowano warsztaty dla najmłodszych, potańcówkę, marsz nordic walking i dodatkowe niespodzianki. Dokładny program wydarzeń dostępny jest na stronie niepodlegla.gov.pl i na profilu Facebook Niepodległa. Miejsce spotkań.

pawilon niepodległa. miejsce spotkań, a przed nią osoba czytająca Kurier Niepodległości

Weekend Niepodległości w Niepodległa. Miejsce Spotkań.
Fot. Jarosław Barański / BPN

Debata historyczna „Różnorodna Niepodległa”

Debata naukowa „Różnorodna Niepodległa” organizowana przez Biuro Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku opowie o nieoczywistych i mniej znanych z dzisiejszej perspektywy trudnościach i wyzwaniach młodego państwa polskiego. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości rozmowa toczyć się będzie wokół tematyki jednoczenia ziem trzech zaborów i ujednolicania różnych aspektów życia ludności po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Wydarzenie rozpocznie się 10 listopada 2022 o godzinie 13:00. Debatę będzie można obejrzeć na żywo lub dzięki transmisji online na kanałach Facebook Niepodległa, Youtube Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i stronie niepodlegla.gov.pl.

Koncert dla Niepodległej „…oczy duszy mojej”

Z okazji 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, jak co roku, zostanie zorganizowany wyjątkowy Koncert dla Niepodległej. Tegoroczna edycja będzie nawiązaniem do trwającego Roku Romantyzmu Polskiego. Zanurzając się w poezje Adama Mickiewicza w Roku Romantyzmu Polskiego artyści połączą je z muzyką XXI wieku. Widowisko „…oczy duszy mojej” będzie można obejrzeć 13 listopada o godzinie 15:20 w TVP Kultura, a później koncert pojawi się też na kanale YouTube Niepodległej.

krajobraz ukwieconej łąki

XI Piknik Niepodległościowy w Łodzi – „O niepodległości z radością”

W Łodzi także Narodowe Święto Niepodległości zostanie powitane wspaniałą zabawą. Na rynku Manufaktury będzie można spotkań rekonstruktorów, kolekcjonerów sprzętu wojskowego, pasjonatów i artystów. Na scenie muzycznej zagra m.in. orkiestra Stowarzyszenia Clonova stylizowana na przedwojenną orkiestrę wojskową. Odwiedzić będzie można stanowiska różnorodnych instytucji kultury m.in. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi czy łódzkich harcerzy. Na Rynku Włókniarek swe podwoje otworzy Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” z wystawą i kinem VR. Dzięki nowoczesnym technologiom zwiedzający przeniosą się w świat historycznych wydarzeń i przedwojennej kultury popularnej, m.in. spotkają się z przedwojenną tenisistką Jadwigą Jędrzejewską lub aktorem Aleksandrem Żabczyńskim, albo posłuchają przemówienia naturalnej wielkości hologramu oryginalnym głosem Józefa Piłsudskiego. Piknik odbędzie się 11 listopada 2022 w godz. 10.00-17.00 na rynku Manufaktury w Łodzi. Dokładny program dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Łodzi.

Weekend Niepodległości 2022 w Centrum Historii Zajezdnia

Świętowanie w Centrum Historii Zajezdnia rozpocznie się 11 listopada. Radosna parada z pokazami grup chorągwiarzy i mażoretek wystartuje o godz. 10.00 z pl. Wolności i przemaszeruje aż do Centrum. O godz. 12.00 nastąpi wspólne odśpiewanie Hymnu, a pół godziny później odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. O 14.00 rozpocznie się pokaz zabytkowych samochodów. Dla małych artystów zostanie przygotowana strefa plastyczna. Równolegle z Paradą będzie można bezpłatne zwiedzić wystawę w Centrum Historii Zajezdnia i zrobić zdjęcie w fotobudce.

Weekend Niepodległości zaprosi gości w progi Centrum Historii Zajezdnia także 12 listopada. O godz. 12.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Elizą Piotrowską dotyczące książki dla dzieci „Ciocia Jadzia w PRL-u”. W programie znalazły się również warsztaty z robienia na drutach oraz prelekcja o ekologii. 13 listopada w kinie Centrum Historii Zajezdnia o godzinie 10.00 na najmłodszych uczestników czeka Bajkowy Poranek. Nieco starsi uczestnicy wezmą udział w warsztatach z haftowania oraz prelekcji o ekologii. W sobotę i w niedzielę o godz. 14.00 wystartuje zwiedzanie wystawy głównej w Centrum Historii Zajezdnia z przewodnikiem PJM. Przez cały czas w holu n młodych artystów będą czekać strefa plastyczna i fotobudka.

plakat wydarzenia

Narodowe Święto Niepodległości w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku również zaprasza na rodzinne i radosne świętowanie. Muzeum bezpłatnie udostępnia dla wszystkich swoją stałą wystawę poświęconą Marszałkowi Piłsudskiemu. Ponadto 10 i 11 listopada zaplanowano między innymi gawędę i spotkanie przy ognisku z „Pieśnią niepodległą” , koncert „Polskie hymny”, warsztaty rodzinne i grę terenową, pokazy zabytkowych samochodów czy spacery z przewodnikiem po Sulejówku. Plan wydarzeń dostępny jest na stronie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Radosne świętowanie w całej Polsce

Biuro Programu „Niepodległa” wspiera wydarzenia upamiętniające obchody odzyskania przez Polskę niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości w ramach programów dotacyjnych „Niepodległa” i „Koalicje dla Niepodległej”. Przez cały rok, ale także i na 11 listopada lokalni organizatorzy przygotowywali ciekawą ofertę wydarzeń kulturalnych. Na swoje wydarzenia zapraszają między innymi Fundacja Pokolenia Kolumbów z koncertem „Wiara Śpiewa. Święto Niepodległości”, podczas którego Warszawska Orkiestra Sentymentalna zagra 12 listopada utwory patriotyczne, aranżacje polskich utworów literackich, hymnów i wojskowych pieśni. Z kolei Stowarzyszenie Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński przygotowało „Do Niepodległej na motocyklu – szlak historyczny na ziemi podlaskiej”. Gminny Ośrodek kultury w Łużnej zaprasza na wydarzenie „Znaczy NIEPODLEGŁOŚĆ” podczas którego odbędzie się pokaz grupy rekonstrukcji historycznej, uroczyste odśpiewanie Hymnu Polski w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”, prezentacja dorobku uczestników warsztatów plastycznych i muzycznych oraz wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych upamiętniających wydarzenia prowadzące do odzyskania przez Polskę niepodległości. Fundacja „CANTO PRO CLASSICA” organizuje inscenizowany koncert „Wyklęte i zakazane” w ramach cyklu koncertów pieśni żołnierskich Armii Krajowej. Wystąpią soliści sceny operowej i młodzi adepci sztuki wokalnej oraz Zespół Kameralny im. Jana Kiepury.

To oczywiście nie są wszystkie wydarzenia. Uroczyste obchody odbędą się w całej Polsce. Zapraszamy do poszukiwań sposobów na radosne świętowanie w swojej okolicy. Świętujmy razem 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości!