Kontrast
Wielkość czcionki

O niepodległej - kopalnia wiedzy o II Rzeczpospolitej

Czas na lekturę? Zapraszamy do skorzystania z treści w zakładce „O niepodległej”. Artykuły popularnonaukowe o życiu w międzywojennej Polsce, wystawy do pobrania czy baza darmowych źródeł i materiałów które powstawały w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” – to wszystko czeka na spragnionych wiedzy. Zapraszamy do korzystania!

Z życia II RP wzięte

Goście restauracji siedzący przy stolikach. Na pierwszym planie widoczne dwie kobiety, jedna z nich rozmawia przez telefon stojący na stoliku.

Kawiarnia „George” w kamienicy Goldstanda przy ul. Kredytowej 9 róg pl. Dąbrowskiego 8 w Warszawie.
Zbiory NAC online.

Co nosiły nasze prababki? Jakie sporty uprawiali pradziadkowie? Jakie auta jeździły po polskich drogach? Na te pytania – i na wiele więcej! – odpowiedź można znaleźć wśród artykułów popularnonaukowych „O niepodległej”. Historycy i pasjonaci stworzyli treści najwyższej jakości, by jak najlepiej przybliżyć realia życia w II RP w lekki, przystępny sposób. Oprócz mody i sportu znalazły się tam teksty poświęcone morskiej historii międzywojnia, architekturze, turystyce i oczywiście procesowi odzyskiwania niepodległości. Wystarczy kliknąć rozwinąć listę by móc przeglądać ponad 30 różnych artykułów. Zakładka jest wciąż rozbudowywana.

Materiały do druku dla szkoły i domu

Materiały do pobrania kryją pod poszczególnymi kafelkami bezpłatne, wyjątkowe treści które powstawały z myślą o instytucjach kultury, samorządach, szkołach, organizacjach pozarządowych i wszystkich zainteresowanych. Można tam znaleźć cztery wystawy: Tak powstawała niepodległa, Polska morska niepodległa, B jak Batory i Stacja: niepodległa. Na torach II RP, a także zbiór fotosów z filmu „Legiony”. Dla lubiących porządek przygotowano planner na rok 2020, a dla rodzin z dziećmi zbiory Kart odkrywców. Wystarczy zwykła drukarka by skorzystać z tych treści!

Siedzą od lewej: inż. architekt Jerzy Muller, dyrektor wystawy inż. Władysław Saryusz-Bielski, sekretarz komitetu i delegat Pomorskiej Izby Rolniczej w Toruniu Tadeusz Skwarczyński.

Wystawa pomorska w Grudziądzu.
Zbiory NAC online.

W zakładce szczególne miejsce zajmują pliki Brygada 1918 – czcionki, która powstała prawdopodobnie z okazji 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a z okazji 100-lecia tego wydarzenia została zdigitalizowana. Font przygotowano w 6 odmianach – regular, semibold i bold, każda z nich z kursywą. Dodatkowo opracowano zestaw znaków diakrytycznych, dodano kapitaliki, znaki w indeksie dolnym i górnym, cyfry nautyczne i tabelaryczne, ułamki, zestaw znaków matematycznych, muzycznych oraz ornamenty i tak powstały pliki, które zainstalowane mogą być używane na każdym komputerze.

Baza wiedzy

eleganckie okładki książek na dwóch półkach

Wystawa prac zakladu introligatorskiego R. Jahody w Pałacu Towarzystwa Sztuk Pięknych w Krakowie.
Zbiory NAC online.

Program Wieloletni „Niepodległa” objął swoim zasięgiem najważniejsze krajowe instytucje kultury, które włączyły się w świętowanie stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości na różne sposoby. Pojawiły się nowe strony internetowe, powstały ciekawe publikacje do pobrania i materiały edukacyjne. Ich tematyka jest także bardzo szeroka – od edukacji filmowej, przez ostatnie 100 lat w polskiej muzyce, podręczniki i zeszyty do debat, poradniki archiwistyczne, instrukcje stworzenia naszywek i kalkomanii, po filmiki i publikacje o polskich zabytkach najwyższej klasy. Zbiór tych różnych propozycji można znaleźć wchodząc w Źródła i materiały edukacyjne. Lista jest wciąż aktualizowana.

Zapraszamy do korzystania!