Kontrast
Wielkość czcionki

Artefakty - warsztaty dla uczniów o stuletniej Gdyni

Muzeum Miasta Gdyni i HISTORIA: POSZUKAJ rozpoczynają wspólne warsztaty skierowane do grup szkolnych (VII i VIII klasy szkoły podstawowej oraz klas szkół ponadpodstawowych). Ich celem jest pokazanie, że w niepozornych przedmiotach zamknięta jest opowieść o Gdyni jakiej jeszcze nie znamy.

Podczas serii ośmiu warsztatów uczestnicy be∂a budować historię – lokalną oraz własną, uczyć się technik fotograficznych i poznawać tajniki grafiki warsztatowej. Ponadto młodzież pozna jaki wpływ miała moda lat 20. i 30. na rozwój Gdyni i sprawdzi jak długa jest gdyńska tradycja rzemieślnicza.

 Zajęcia odbywają się w budynku Muzeum Miasta Gdyni, przy ul. Zawiszy Czarnego 1A wg poniższego harmonogramu:

Aparat Tadeusza Wendy – warsztaty fotograficzne
14 IX 2021
1. 10:00 – 11:30
2. 12:30 – 14:00

Poznaj z nami świat fotografii i historię aparatu Tadeusza Wendy.

Czy wiecie, że najwcześniejsze zachowane zdjęcie przekazane z aparatem gdyńskiego inżyniera, pochodzi już z 29 maja 1921 roku? Wenda sfotografował budowę portu tymczasowego Gdyni. Dzięki temu możemy zobaczyć dawną historię Gdyni na własne oczy. A gdyby tak zacząć tworzyć własną opowieść? Wraz z Agnieszką Pajączkowską chwycimy aparaty w dłoń i używając profesjonalnego sprzętu udokumentujemy otaczające nas wydarzenia.

Lata 20., lata 30. – warsztaty modniarskie
15 IX 2021
3. 10:00 – 11:30
4. 12:30 – 14:00

Moda dwudziestolecia międzywojennego to pokaz wspaniałych, wysokojakościowych tkanin i ponadczasowych krojów. Ale nie tylko. Ubiór miał swoje znaczenie w kształtowaniu kultury i historii miasta, a inspiracje towarzyszące realizacjom wykraczały daleko poza kręgi modniarskie. Podczas warsztatów z modystką, Beatą Kołodziejską, stworzymy nakrycia głowy odwołujące się do mody lat 20. i 30. XX wieku. Gdyńską historię mody poznamy od podszewki!

Czas na Gdynię! – warsztaty zegarmistrzowskie
28 IX 2021
5. 10:00 – 11:30
6. 12:30 – 14:00

Gdyńska tradycja rzemieślnicza jest bardzo długa. W mieście z morza i marzeń znajdziecie firmy rodzinne o wielowiekowej historii. Gdynia przyciągała i wciąż przyciąga utalentowanych twórców. W 1928 roku, przybył tu zegarmistrz, Józef Kliks. Zakład, prowadzony teraz przez jego syna wciąż istnieje – to najstarsza pracownia zegarmistrzowska w Gdyni. Ich historię, płynącą wraz z rozwojem miasta, poznamy dzięki Pawłowi Słoniewiczowi, który swoją pasję do zegarów połączył z pracą zawodową. A po opowieści przyjdzie czas na skonstruowanie własnych czasomierzy!

Podpisano, T. Wenda – warsztaty typograficzne
29 IX 2021
7. 10:00 – 11:30
8. 12:30 – 14:00

Pieczęć z oficjalnym podpisem budowniczego gdyńskiego Portu znajdziecie na dokumentach ważnych dla historii miasta. Opatrzone pieczęcią, oficjalne decyzje Tadeusza Wendy, nabierały znaczenia. Gdynia stawała się miejscem zmian i nowoczesności. Choć pewne wydarzenia wspominamy już jako historię, siła słowa jest niezmienna. O tym, jak podpis może zmienić plan opowie specjalistka od typografii i liternictwa, Eugenia Tynna. Podczas zajęć, za pomocą czcionek, stworzymy własne litery, które odbijemy na płóciennych torbach. Kto wie, może w przyszłości to nasze nazwiska zmienią świat!

Zapisy grup oraz wszelkie pytania dotyczące najbliższych spotkań można kierować do koordynatorki Olgi Lewandowskiej, mailowo: o.lewandowska@muzeumgdynia.pl

Program HISTORIA: POSZUKAJ jest realizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.