Kontrast
Wielkość czcionki

W najbliższy weekend ruszają Europejskie Dni Dziedzictwa 2021

W najbliższy weekend rozpoczną się Europejskie Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowo smakowita, bo EDD w 2021 roku będą przebiegać pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”. Będzie to okazja do poznawania tradycyjnych produktów regionalnych oraz przepisów, które 100 lat temu królowały na polskich stołach. Organizatorzy zachęcają też do poznania zabytków przetwórstwa spożywczego oraz dziedzictwa kulinarnego.

W ten i przyszły weekend skoncentrujemy się nie tylko na materialnych tradycjach rzemieślniczych – zagłębimy się do stuletnich cukierni, sprawdzimy jak wiek temu wypiekało się chleb i jak wyglądały fabryki cukierków, ale również poznamy niematerialne dziedzictwo kulinarne zachowane w staropolskich przepisach i kuchennych tradycjach. Czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków czasem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu nacji, religii i kultur rozwijających się wcześniej w trzech zaborach. Doskonałym przykładem tego bogactwa kulturowego są tradycje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów Polaków i tworzeniu wspólnoty rodzin i przyjaciół biesiadujących ze sobą. Dlatego właśnie hasłem tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa są właśnie Smaki Dziedzictwa.

banner wydarzenia

Jak każdego roku EDD odbędą się w drugi i trzeci weekend września, czyli w 2021 roku  będzie to najbliższy i przyszły weekend (11-12 i 18-19 września). Wydarzenia organizowane w ramach EDD są bezpłatne. W ramach EDD w całym kraju odbywają się liczne imprezy, a znaleźć interesujące nas konkretne aktywności można w wyszukiwarce na stronie EDD. Wyniki można też wyszukiwać po lokalizacji wpisując wybrane województwo lub miasto. W ramach wydarzeń EDD każdy znajdei coś dla siebie, bo wśród organizatorzy mogli wybrać jedną z form imprezy: festyn / biesiada, gawęda / opowieść, gra miejska / terenowa / questing/ inscenizacja / pokaz, kiermasz, koncert, konkurs, lekcje muzealne i biblioteczne, projekcja / prezentacja, publikacja, rekonstrukcja historyczna, rzemiosło / kulinaria, seminarium / sesja naukowa, spektakl, spotkanie (z twórcą, podróżnikiem, regionalistą), turniej, warsztaty, wycieczka / spacer, wydarzenie on-line, wykład / prelekcja, wystawa, zabawa dla dzieci, zajęcia edukacyjne oraz zajęcia plenerowe.

Narodowy Instytut Dziedzictwa w tym roku uruchomił też specjalną aplikację na urządzenia z Androidem, która obejmuje wszystkie inicjatywy w ramach tegorocznej edycji EDD odbywającej się pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play.

Europejskie Dni Dziedzictwa są dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.