„Bohaterowie niepodległości” Kujaw i Pomorza w nowym filmie!
- Data publikacji
- 28 grudnia 2020
Bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej na terenie Kujaw i Pomorza, zajmują ważne miejsce w lokalnej tożsamości. O historiach zwykłych ludzi i niezwykłych okolicznościach w jakich żyli opowiada nowy film: „Bohaterowie niepodległości”. Premiera 29 grudnia o godzinie 17.30 na antenie TVP 3 Bydgoszcz.
Bohaterowie niepodległości
„Bohaterowie niepodległości” to film dokumentalny przygotowany przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego we współpracy z TVP3 Bydgoszcz i Instytutem Pamięci Narodowej. Dokument opowiada o mało znanych faktach i postaciach z wojny polsko-bolszewickiej na terenie Kujaw i Pomorza. W filmie wystąpili wybitni historycy: prof. Grzegorz Nowik, prof. Maciej Krotofil i Mirosław Sprenger. Oprócz tego widzowie będą mogli obejrzeć wiele historycznych zdjęć i artefaktów, a także cyfrowe rekonstrukcje, np. wysadzenia mostu we Włocławku.
Premiera filmu będzie miała miejsce 29 grudnia o godzinie 17.30 na antenie TVP 3 Bydgoszcz. Na kanale Youtube Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego są już dostępne materiały online z planu nagraniowego.
Miejsca pamięci bohaterów niepodległości
Pamięć o lokalnych bohaterach jest otaczana troską także w wymiarze materialnym. Na kujawsko-pomorskich cmentarzach już kolejny rok trwa akcja znakowania miejsc pochówku weteranów Powstania Wielkopolskiego i wojny polsko-bolszewickiej. Przy każdym z nich stanęły specjalnie zaprojektowane tabliczki z orłem polskim. Mapę miejsc objętych ochroną mogli współtworzyć mieszkańcy – na podstawie zgłoszeń rodzin weteranów i organizacji pozarządowych udało się oznakować ponad 70 grobów w całym województwie kujawsko-pomorskim!
O bohaterach przypomina także baner w centrum Bydgoszczy. Na wieżowcu Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego można zobaczyć pięciu bohaterów zmagań z bolszewikami z terenu Kujaw i Pomorza. Są to: gen. Kazimierz Raszewski, płk Jarosław Witold Aleksandrowicz, gen. Edmund Hauser, ppor. mar. Jerzy Pieszkański oraz płk Wojciech Gromczyński.
Projekty BOHATEROWIE NIEPODLEGŁOŚCI oraz DBAMY O MIEJSCA PAMIĘCI BOHATERÓW NIEPODLEGŁOŚCI sfinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.