Kontrast
Wielkość czcionki

Być Polakiem w Breslau - aplikacja przenosząca w świat przedwojennej wrocławskiej Polonii

Projekt „Być Polakiem w Breslau” ma pomóc w przywróceniu pamięci o Polakach żyjących w przedwojennym Wrocławiu – czyli w niemieckim wówczas Breslau. Działalność tamtejszej Polonii ma szczególne znaczenie ze względu na wydarzenia roku 1945 oraz włączenie Ziem Zachodnich i Północnych w obręb odrodzonego państwa polskiego.

Centrum Historii Zajezdnia zaprasza do wzięcia udziału w podróży, która przybliży świat ludzi, którzy mimo niesprzyjających warunków i zastraszania kultywowały swą polskość. W niemieckim Breslau mieszkało wielu Polaków, którzy założyli polskie organizacje i stowarzyszenia oraz organizowali polskojęzyczną prasę i szkolnictwo. W ramach projektu „Być Polakiem w Breslau” powstała aplikacja mobilna umożliwiająca zwiedzanie Wrocławia śladami Polaków mieszkających w nim przed 1945 rokiem.

Aplikacja zawiera trzy trasy: śladami wrocławskiej Polonii, śladami wrocławskich harcerzy i studentów oraz śladami Rudolfa Tauera. Jest dostępna zarówno dla posiadaczy telefonów z Androidem, jak i z systemem iOS, a pobrać ją można tutaj.

logo wydarzenia

Ścieżka prowadząca śladami wrocławskiej Polonii pozwoli użytkownikom poznać historię przedwojennych mieszkańców Wrocławia. Zwiedzając centrum miasta będą mogli zobaczyć jak wyglądały w przeszłości otaczające ich budynki oraz dowiedzą się jakimi ludźmi byli członkowie Polonii, jak wyglądało ich codziennie życie oraz z jakimi przeciwnościami musieli mierzyć się na co dzień.

Ścieżka śladami wrocławskich harcerzy i studentów przybliża działające w przedwojennym mieście organizacje polonijne i pozwala wejrzeć w świat harcerstwa sprzed ponad 70 lat. Podczas tej wycieczki uczniowie będą mogli zobaczyć jak wolny czas spędzali ich rówieśnicy w przeszłości oraz jak wiele kosztowało młodych Wrocławian zachowanie polskości w tamtych czasach. 

Rudolf Tauer, Polak mieszkający w Breslau poprowadzi natomiast użytkowników ścieżką widzianą z perspektywy dziecka i dorastającego młodzieńca obserwującego zmieniający się dramatycznie świat. Wgląd w jego świat, rozkład zajęć i codzienne troski umożliwi im poznanie historii XX wieku. Poznanie biogramu Rudolfa Tauera pozwoli także na zrozumienie przyczyn zmian jakie zaszły w wyglądzie miasta oraz poznanie specyfiki dorastania w przedwojennym Wrocławiu ze wszystkimi jego zaletami i niedoskonałościami.  

Aplikacja została sfinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.