Kontrast
Wielkość czcionki

Film dokumentalny „Uwierzyliśmy w siebie. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny”

Zrealizowany przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Telewizja Polską SA film pod tytułem „Uwierzyliśmy w siebie. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny” to kolejna z pozycji uświetniających obchody czterdziestej rocznicy pierwszej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski. Twórcy filmu dokumentalnego postawili sobie za zadanie stworzenie dzieła, które nie tylko ukaże przebieg papieskiej wizyty w Polsce w czerwcu 1979 roku, ale przede wszystkim będzie zapisem wypowiedzi, wspomnień i emocji tych, którzy czynnie uczestniczyli w spotkaniach z Janem Pawłem II podczas jego pielgrzymki. Film będzie można zobaczyć w TVP 2 w niedzielę 2 czerwca o godzinie 16.25.

Dokument pokazuje ogromne znaczenie spotkań z Janem Pawłem II dla wspólnoty wiernych tamtych czasów. Wykorzystane w filmie materiały archiwalne uzupełnione zostały o wypowiedzi osób pamiętających dni z początku czerwca 1979 roku. Wśród rozmówców znaleźli się między innymi uczestnicy kolejnych wydarzeń wchodzących w skład pielgrzymki oraz ludzie biorący udział w przygotowaniach do niej, członkowie działającej w czasie spotkań z Papieżem służby porządkowej, osoby zaangażowane wówczas w działania lokalnych duszpasterstw akademickich, a także dzisiejsi duchowni i ludzie kultury, którzy przed czterdziestu laty byli świadkami tamtych wyjątkowych chwil.

Jan Paweł II przejeżdża ulicami Wadowic podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, witany przez tłumy, zdjęcie archiwalne

Wadowice 07.06.1979. I pielgrzymka do Polski papieża Jana Pawła II.
Ojciec Święty przejeżdża ulicami rodzinnego miasta.
fot. PAP/Bogdan Łopieński

Bohaterami opowieści są m.in. Teresa i Leszek Czarcińscy – emerytowani inżynierowie, uczestnicy pielgrzymki w Warszawie, Krakowie i Częstochowie, którzy wraz z całą rodziną podczas mszy św. w Częstochowie nieśli procesjonalnie dary, Marek Lubański – inżynier, członek Służby Porządkowej, ówczesny student, zaangażowany w duszpasterstwo akademickie, ks. Jan Sikorski – duszpasterz, odpowiedzialny za szafarzy komunii św. podczas eucharystii na Placu Zwycięstwa w Warszawie czy też siostra Maksymiliana Projkowa ze Zgromadzenia Sióstr Służebnic Jezusa w Eucharystii, Bułgarka, która w Krakowie przekazywała papieżowi pozdrowienia od wspólnoty Kościoła w Bułgarii podczas spotkania papieża z młodzieżą na Skałce i redaktor Barbara Sułek-Kowalska. Wszystkich bohaterów łączy jedno – poczucie, że spotkanie z papieżem w czerwcu 1979 roku zmieniło ich życie.