Kontrast
Wielkość czcionki

Koncert pieśni i piosenek patriotycznych Instytutu Śląskiego online

W niedzielę, 13 grudnia 2020 r. na antenie Radia Opole odbył się na żywo koncert pieśni i piosenek patriotycznych Instytutu Śląskiego w autorskich interpretacjach zespołu The Dziemians. Dzięki udostępnionej relacji online każdy może go obejrzeć w dowolnym czasie bez wychodzenia z domu!

Koncert pieśni i piosenek patriotycznych

Koncert został zorganizowany przez Instytut Śląski w celu uczczenia m.in. 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Repertuar objął utwory patriotyczne od czasów I wojny światowej do okresu stanu wojennego. Oprócz muzyki i pieśni można usłyszeć fragmenty archiwalnych nagrań. Koncert otworzyło nagranie z września 1939 roku i pieśń „O mój rozmarynie”, a zakończyły „Biały krzyż” i „Rota”.

Koncert odbył się na żywo w Studiu M imienia SBB i na antenie Radia Opole. Nagranie z wydarzenia udostępniono online na stronie Instytutu Śląskiego. Słowo wstępne wygłosił dr Krzysztof Kleszcz. Wykonawcy, The Dziemians, to duet wokalno-instrumentalny z Białegostoku, który tworzy małżeństwo Magdalena i Maciej Dziemiańczuk. Artyści przygotowali autorskie interpretacje znanych pieśni i piosenek.
 
Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu Instytutu Śląskiego “Ślązacy dla Niepodległej. Już plebiscyt tu nadchodzi”. Sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.