Kontrast
Wielkość czcionki

Litewska premiera filmu "Żywioł"

17 marca 2023 roku o godz. 18.00 w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie odbędzie się litewska premiera filmu dokumentalnego „Żywioł”. Produkcja, będąca opowieścią o wspólnototwórczej funkcji języków, powstała z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego. Wstęp wolny – zapraszamy!

Stichija – „Żywioł” po litewsku

Film „Żywioł” – opowieść o wspólnototwórczej funkcji języków – powstał z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego obchodzonego w 2022 roku. Polscy widzowie mieli okazję po raz pierwszy zobaczyć produkcję w telewizji 22 grudnia 2022 roku. Teraz przyszedł czas na jego litewską premierę. Odbędzie się ona 17 marca 2023 roku o godz. 18.00 w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie.

Twórczość romantyków w Polsce, Ukrainie oraz na Litwie daje szansę na zrozumienie wyjątkowego momentu w historii Europy – wieku XIX, kiedy polski, litewski i ukraiński naród rozwijały idee odrodzenia narodowego. Do tych idei i ustalonych wtedy kanonów wciąż odwołują się współczesne wspólnoty narodowe Europy Środkowej. Film ilustrowany pejzażami Rzeczypospolitej Obojga Narodów i pieśniami trzech narodów jest próbą zrozumienia wrażliwości naszych przodków.

baner premiery filmu

Romantyczny bunt a idea odrodzenia narodowego

Epoka romantyzmu pokazana została w filmie „Żywioł” jako czas politycznego buntu, z którego wyrosły nowoczesne państwa oraz narody. Jednocześnie ukazuje środkowoeuropejski romantyzm, który był przesiąknięty nostalgią za przeszłą potęgą polityczną i buntem wobec zaborców. Głosy polskich, litewskich i ukraińskich historyków tworzą opowieść o odrodzeniu narodowym końca XIX wieku. Wtedy to romantycy zamienili śródziemnomorski pejzaż na krajobraz swojski i przesycony historią, rzucając światło na zmagania człowieka z ciemnością. W swoich dziełach starali się też pokazać wielowymiarową walkę z zaborcą, który uparcie starał się wymazać wspólnoty z pamięci i mapy Europy. W filmie pojawiają się nazwy miejsc, w których wciąż odbijają się echem struktury języków: polskiego, litewskiego i ukraińskiego. Każda z nich na swój sposób kształtuje postrzeganie świata, czasu i przestrzeni tworząc krajobraz kreujący poczucie emocjonalnej bliskości.

Producentami filmu „Żywioł” jest Telewizja Polska we współpracy z LRT. Film zostanie zaprezentowany 17 marca 2023 roku o godz. 18.00 w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie w języku polskim z litewskimi napisami. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Organizatorami wydarzenia są: „Ketvirta Versija“, Instytut Polski w Wilnie oraz Muzeum Narodowe Pałac Wielkich Książąt Litewskich. Film powstał dzięki koprodukcji TVP2 i Biura „Niepodległa”. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.