Kontrast
Wielkość czcionki

„Marsz, marsz Batory” w Zakopanem

Wystawa „Marsz, marsz Batory”, opowiadająca historię jednego z najsłynniejszych polskich statków – M/S Batory – przybywa do Zakopanego. Oficjalne otwarcie odbędzie się 12 września w Kawiarnii Kmicic. Będzie to jednocześnie spotkanie autorskie z Barbarą Caillot i Aleksandrą Karkowską, inicjatorkami wystawy i autorkami książki pod tym samym tytułem.

plakat wydarzenia

Wystawa „Marsz, marsz Batory” składa się z 17 wielkoformatowych plansz, zawierających wyjątkowe fotografie zebrane podczas pracy nad książką przez autorki. Fotografie pochodzą z prywatnych archiwów pasażerów, członków załogi oraz pasjonatów legendarnego transatlantyka. Większość zdjęć nie była dotąd nigdzie publikowana.

czarno-białe zdjęcie statku

Batory w czasie postoju w Indiach. Fotografia z kolekcji Grzegorza Rogowskiego.

Zaprezentowane teksty to fragmenty wypowiedzi pasażerów, których pamięć o „Batorym” jest wciąż żywa, wzbudza wielkie emocje, czasem śmiech, czasem łzy, pomimo upływu wielu lat. Cytaty zilustrowane fotografiami stanowią spójną opowieść o wyjątkowej podróży, często podróży życia.

statek, MS Batory, fotografia czarno-biała, statek zacumowany w porcie, nabrzeże

M/S Batory, ok. 1962, archiwum prywatne

Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska w swojej publikacji zatytułowanej, tak jak wystawa, „Marsz, marsz Batory”, zawarły właśnie te wspomnienia. Książka powstała na podstawie rozmów z ponad 50 osobami, które pamiętają swoją podróż. Wydawnictwo towarzyszy wystawom plenerowym prezentującym zebrany przez autorki materiał.