MKiDN: nowy cykl o dziełach utraconych
- Data publikacji
- 3 sierpnia 2018
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło nowy cykl, poświęcony dziełom utraconym w czasie II wojny światowej. W każdy piątek na stronie internetowej MKiDN-u publikowany będzie obraz tygodnia, wraz z informacją w języku polskim i angielskim.
Inspiracją do rozpoczęcia cyklu jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Co tydzień, do końca roku prezentowane będą obiekty, które ilustrują historię Polski, albo wiążą się z polską tradycją i kulturą.
Cykl otworzył obraz „Zaćmienie słońca w roku 1851” („Widok Warszawy od strony Pragi”) Marcina Zaleskiego. Płótna tego autora były wykorzystywane obok prac Canaletta do zrekonstruowania Warszawy po II wojnie światowej. Był samorodnym talentem, w swoich pracach skupiał się na architekturze, często uwieczniał zabytki i miejskie place, chętnie malował twierdze i wnętrza kościołów. Dzięki stypendium wyjechał do Paryża, gdzie po raz pierwszy miał kontakt z dagerotypem. Uważany jest za jednego z pierwszych fotografów Warszawy, choć jego prace fotograficzne się nie zachowały.
W bazie strat wojennych prowadzonej przez MKiDN jest około 63 tys. obiektów. Rzeczywista liczba strat wojennych, które poniosła Polska podczas II wojny światowej jest trudna do oszacowania, w rejestrze widnieją tylko znane i zarejestrowane zbiory. Więcej na temat poszukiwanych polskich dóbr kultury można znaleźć w serwisie o dziełach utraconych.