„(Nie)przypadkowe historie. Szczecińskie wydarzenia lat 80.” - projekt muzyczny Filharmonii Szczecińskiej
- Data publikacji
- 30 sierpnia 2022
30 sierpnia 2022 Filharmonia Szczecin przypomni o wydarzeniach przełomowego sierpnia ’80! O godzinie 17:00, w serwisie YouTube, rozpocznie się premiera filmu krótkometrażowego „Jacaszek/Wesołowski – Composition 1”. Specjalnie skomponowana muzyka i historyczne zdjęcia przeplatane ze współczesną sztuką uliczną oddają atmosferę wielkich wydarzeń sprzed 42 lat.
Sierpień ’80 w Szczecinie – protesty i porozumienia sierpniowe
Wydarzenia lat 80-tych stanowią jeden z kluczowych momentów kształtowania tożsamości powojennego Szczecina oraz budowy świadomości mieszkańców regionu zachodniopomorskiego. Szczególnie odnosi się to do pokoleń urodzonych w okresie powojennym, a posiadających skomplikowaną, często dramatyczną historię rodzinną związaną z przesiedleniami oraz prześladowaniami.
Lato 1980 było niezwykle gorące w regionie Szczecina i okolic. Setki zakładów, które dołączyły do strajków, dziesiątki tysięcy ludzi i sprzeciw, który wstrząsnął całym krajem. Porozumienia sierpniowe, w tym to szczecińskie zawarte 30 sierpnia 1980, stały się impulsem do przemian systemowych, które ostatecznie doprowadziły do upadku PRL, odzyskania suwerenności przez Polskę i powstania III Rzeczypospolitej.
Composition 1 – nowa kompozycja do filmu o podpisaniu porozumień sierpniowych w Stoczni Szczecińskiej
“Composition 1” nie tylko bezpośrednio nawiązuje w swojej wymowie do wydarzeń historycznych, ale także jest unikatowym i nowoczesnym utworem muzycznym. Nowa kompozycja przygotowywana została specjalnie na potrzeby realizacji filmu ukazującego przełomowe wydarzenie historyczne – podpisanie porozumień sierpniowych w Stoczni Szczecińskiej. “Composition 1” to połączenie brzmień elektronicznych z żywym instrumentarium orkiestrowym. Ten rodzaj muzyki może w sposób wiarygodny przekazywać słuchaczom emocje i stawać się medium do przekazania istotnych treści pozamuzycznych.
„Composition 1” stworzył szczecińsko-gdański duet artystyczny, który rozwinął się na przestrzeni ostatnich lat. Projekt Michała Jacaszka i Stefana Wesołowskiego (Jacaszek/Wesołowski), od którego rozpoczęła się współpraca szczecińskich i gdańskich artystów, powstał w Gdańsku z myślą o pokoju, wolności i niesamowitym otoczeniu miasta, w którym mieszkańcy wierzą w sens zmieniania świata na lepsze. W 2017 roku miała miejsce jego pierwsza odsłona, zaprezentowana w ramach festiwalu „Solidarity of Arts”. Po 4 latach autorzy spotkali się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie aby na jej scenie zaprezentować drugą część opowieści o pozostających wciąż aktualnych marzeniach sprzed lat. W projekcie, obok autorów muzyki i Orkiestry Filharmonii dodatkowo wzięli udział gdańscy, rokujący muzycy młodego pokolenia: Malina Midera (pianistka, kompozytorka, producentka i fotografka) oraz Ziemowit Klimek (kontrabasista, basista, aranżer i kompozytor).
W materiale wykorzystano fragmenty filmu „Strajk” (reżyseria Andrzej Androchowicz, zdjęcia Eugeniusz Eysymontt, produkcja 1980 r., TVP3 Szczecin). Za realizację wideo odpowiada Bez Żaluzji. Podziękowania Filharmonia Szczecińska składa dla Stoczni Szczecińskiej „Wulkan” sp. z o.o., PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i Stowarzyszenia Sportowego SWITCH.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022