Kontrast
Wielkość czcionki

„Po Wielkiej Wojnie. Nowa Europa 1918-1923” - wystawa w Berlinie

W Berlinie można już oglądać wystawę plenerową poświęconą odradzaniu się Europy po I wojnie światowej. Ekspozycja, przygotowana przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność we współpracy z historykami z kilkunastu krajów, stanowi próbę syntezy burzliwych początków dwudziestolecia międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem historii Europy Środkowo-Wschodniej i będzie dostępna w stolicy Niemiec do 24 października.

Ponad 200 materiałów archiwalnych – fotografii, dokumentów i filmów – oraz indywidualne wspomnienia z tamtego okresu składają się na opowieść o wyłanianiu się nowego ładu w regionie i na całym kontynencie. Wystawa pokazuje niespotykaną skalę przemian politycznych, jakie zaszły w latach 1918-23 w Europie. 

zdjęcie wystawy plenerowej

Wystawa „Po Wielkiej Wojnie…” w Berlinie, fot. Dominik Tryba

Wystawa przywołuje ważne wydarzenia sprzed 100 lat, uzmysławiając nam, dlaczego są one istotne dla zrozumienia nie tylko II wojny światowej, ale także współczesnej Europy Środkowo-Wschodniej – tłumaczy prof. Barbara Kirshenblatt – Gimblett, jedna z konsultantek scenariusza wystawy. Prof. Jan Rydel, koordynator strony polskiej w ENRS, dodaje: – Chcemy pokazać, że konsekwencje niektórych zjawisk sprzed 100 lat odczuwamy do dziś. Poprzez zestawienie różnych interpretacji procesów, które rozegrały się w naszym regionie po Wielkiej Wojnie, możemy zaprezentować także odmienne wrażliwości poszczególnych narodów i różnorodność obrazów tego konfliktu utrwalonych w zbiorowej pamięci.

Ekspozycja ma formę biało-srebrnego pawilonu w kształcie sześcianu, wyróżniającego się oryginalną konstrukcją. Treść wystawy, w postaci tekstu, zdjęć archiwalnych czy elementów interaktywnych, prezentowana jest zarówno wewnątrz pawilonu, jak i na jego zewnętrznych ścianach. Wykorzystane jest także tło dźwiękowe oraz filmy z epoki. 

Wystawa opowiada historię tworzenia się nowego ładu politycznego. Poprzez użycie dwóch kontrastujących ze sobą materiałów – sztywnej stali i jasnego, lekkiego materiału – chcemy pokazać zderzenie tego, co stare z tym, co nowe – tłumaczy Andrzej Jaworski ze studia JAZ Architekci odpowiedzialnego za projekt ekspozycji.

zdjęcie wystawy plenerowej

Wystawa „Po Wielkiej Wojnie…” w Berlinie, fot. Dominik Tryba

Berlin jest piątym przystankiem wystawy na trasie po Europie. Wcześniejsze prezentacje miały miejsce w Pradze, Sarajewie, Bratysławie i Verdun. W listopadzie wystawa zostanie zaprezentowana w Weimarze.

Więcej informacji na temat projektu, ekspertów zaangażowanych w przygotowanie wystawy oraz międzynarodowej trasy można znaleźć na stronie Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.