Kontrast
Wielkość czcionki

Polskie Sto Lat - historia w serialu

Projekt „Polskie Sto Lat” to serialowa podróż w historię Polski. 42 filmy dokumentalne, bazujące na archiwalnych materiałach, ukazują najważniejsze zagadnienia z historii Polski, od odzyskania niepodległości, po wejście do NATO i UE. Pierwsze odcinki są już dostępne online w Ninatece.

42 odcinki o Ojczyźnie

Serial dokumentalny „Polskie Sto Lat” opowiada o Polsce wieku XX. Cykl 42 filmów dokumentalnych prezentuje najważniejsze wydarzenia i postaci z historii Polski, od przełomu XIX i XX wieku po rok 2018. Każdy z odcinków dotyczy konkretnych problemów lub przełomowych momentów dziejowych. Historię przybliża widzowi głos Tomasza Marzeckiego, a prolog i epilog do każdego odcinka wygłasza Kazimierz Kaczor.

Serialowej opowieści towarzyszą archiwalne zdjęcia i materiały audiowizualne. Przygotowanie kolejnych odcinków poprzedziły szerokie poszukiwania w Polsce i zagranicą. W cyklu wykorzystano fragmenty filmów i fotosy, a także materiały z archiwów filmowych, fotograficznych i dźwiękowych poważnych instytucji naukowych, uczelni i  nadawców medialnych. Autorom udało się także dotrzeć do mało znanych zbiorów z archiwów prywatnych. Dzięki temu multimedialny projekt „Polskie Sto Lat” może stanowić pomoc dla nauczycieli historii oraz źródło wiedzy dla wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski.

baner z napisem polskie 100 lat

Polskie sto lat

Do serialu zaangażowano wybitnych specjalistów i historyków, którzy zadbali o jakość merytoryczną przekazu. Podczas produkcji materiały poddano obróbce – twórcy przygotowali nowoczesną oprawę graficzną, dobrali fragmenty, a fotografie przekształcili w obrazy 3D. Historia trafia do widza w przyjaznej, nowoczesnej formie.

Pierwsze filmy skupiają się na sytuacji tuż przed odzyskaniem niepodległości i na wydarzeniach z czasów II RP. Czarno-białe fragmenty pomagają zrozumieć trudną sytuację kraju, zachodzące procesy modernizacyjne i scalające, skalę osiągnięć i inwestycji, ale i ciemne strony odbudowywanej niepodległej. Scenariusze oparto na esejach historycznych, dlatego też jest to świetne źródło dla uczniów poznających zawiłe losy ojczyzny w wieku XX.

Pierwsze odcinki serialu „Polskie sto lat” dostępne są już online w Ninatece. Kolejne części cyklu będą się tam systematycznie pojawiać. Jednocześnie filmy można oglądać także w telewizji – co tydzień premierowe pokazy mają miejsce na TVP Historia i TVP Polonia.

 

Projekt „Polskie sto lat” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.