Projekcje filmów w ramach wystawy "Jak powstaje film? Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach"
- Data publikacji
- 8 kwietnia 2019
Wystawa „Jak powstaje film? Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” opowiada o realizacji filmowego cyklu edukacyjnego pod nazwą „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”, wyprodukowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Do połowy kwietnia wystawie w siedzibie Wytwórni przy ul. Chełmskiej 21 w Warszawie towarzyszyć będą pokazy rzeczonych filmów.
Ekspozycja przedstawia kulisy powstawania serii i odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej, od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne.Na wystawie widzowie mają okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, m.in.: Józefa Piłsudskiego, Emilii Plater, Tadeusza Kościuszki, obejrzeć fotosy i werki z planu filmowego oraz materiały i szkice wykorzystane przy produkcji.
Wystawie towarzyszą również specjalne pokazy wirtualnej rzeczywistości, które pozwalają widzom przenieść się na plan jednego z filmów z cyklu, z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na planie.
OBRAZY PRZENIESIONE DO KINA
Cykl „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” to dziesięć ekranizacji wybitnych dzieł malarskich i niezwykła opowieść o dążeniach Polaków do odzyskania niepodległości. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in.: Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, a także Józef Piłsudski na czele podległych mu oddziałów strzeleckich. W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Każdej historii towarzyszy komentarz narratora, wybitnego polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie. Reżyserem i scenarzystą całego cyklu jest Marek Brodzki.
Poniżej przedstawiamy harmonogram nadchodzących projekcji:
4 kwietnia
▪ WOJCIECH KOSSAK „EMILIA PLATER W POTYCZCE POD SZAWLAMI”
▪ MAKSYMILIAN GIERYMSKI „PATROL POWSTAŃCZY”
11 kwietnia
▪ ARTUR GROTTGER „KUCIE KOS”
▪ JACEK MALCZEWSKI „WIGILIA NA SYBERII”
18 kwietnia
▪ STANISŁAW MASŁOWSKI „WIOSNA ROKU 1905”
▪ STANISŁAW KACZOR-BATOWSKI „WEJŚCIE STRZELCÓW JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO DO KIELC”
Wstęp na pokazy jest bezpłatny, nie obowiązują także rezerwacje.
Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017–2022.