Kontrast
Wielkość czcionki

Projekty realizowane w ramach Programu „Niepodległa” nominowane do Fryderyków

Miło nam poinformować, że projekty realizowane w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” zdobyły aż 4 nominacje do tegorocznych Fryderyków – nagród muzycznych przyznawanych przez powołaną przez Związek Producentów Audio-Video Akademię Fonograficzną.

Fryderyki 2020 – dwie nominacje dla boxu „100 na 100”

Panorama stu lat polskiej muzyki, czyli zestaw „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, który wydało Polskie Wydawnictwo Muzyczne, otrzymała nominacje w dwóch kategoriach – Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Poważnej oraz Album Roku Muzyka Symfoniczna. Wydawnictwo „100 na 100” jest kompleksowym kompendium wiedzy na temat polskiej muzyki poważnej z ostatniego wieku. Utwory pochodzą z okres od 1918 roku, kiedy Polska po 123 latach powróciła na mapy Europy, aż do roku 2018, w którym odbywały się obchody stulecia odzyskania niepodległości.

wizualizacja boxu

Box „100 na 100” powstał jako część projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności” – największego projektu muzycznego wolnej Polski, w ramach którego z inicjatywy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego i we współpracy z wybranymi instytucjami kultury w kraju i za granicą w jubileuszowym dla polskiej niepodległości 2018 roku odbyło się m.in. 11 koncertów w Polsce i 11 koncertów na świecie (tego samego dnia, 11 listopada), 100 filmowych muzycznych wizytówek publikowanych regularnie na kanale YouTube PWM, wydano 100 nagrań na płytach CD, opublikowano książki dla dzieci i dorosłych, a także utworzono multimedialne centrum wiedzy o najnowszej polskiej muzyce: stonasto.pl.

Box składa się 36 płyt CD. Część utworów pochodzi z archiwów Polskiego Radia i Polskich Nagrań, ale aż 61 utworów zostało wykonanych na zlecenie PWM-u, przy udziale 1500 najwybitniejszych polskich artystów. Wśród orkiestr, chórów i zespołów zaangażowanych w przedsięwzięcie znalazły się m.in. Filharmonia Narodowa, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, Polska Orkiestra Radiowa, Narodowe Forum Muzyki, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Sinfonia Iuventus, Sinfonia Varsovia, Orkiestra Aukso, Sinfonietta Cracovia, Kwartet Śląski, Chór Polskiego Radia i Camerata Silesia. Z dyrygentów warto wymienić Łukasza Borowicza, Jacka Kaspszyka, Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Grzegorza Nowaka, Antoniego Wita. W gronie solistów znaleźli się m.in. Joanna Freszel, Tomasz Konieczny, Aleksandra Kurzak, Olga Pasiecznik, Arnold Rutkowski czy Agata Zubel.

wizualizacja boxu

Płytom towarzyszy bogato ilustrowana książka „100 lat z dziejów polskiej muzyki” autorstwa Danuty Gwizdalanki, która w sposób przystępny i atrakcyjny opowiada o najnowszej polskiej twórczości. Box uzupełniają dodatkowo  „Zeszyty dekad” – dziesięć publikacji, w których uznani muzykologowie i publicyści muzyczni kreślą portrety kompozytorskie i odkrywają tajniki powstawania poszczególnych utworów.

Nominacje do Fryderyków dla płyt z twórczością Mieczysława Wajnberga

Dwie kolejne nominacje do Fryderyków 2020 zdobyły płyty z nagraniami utworów Mieczysława Wajnberga, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus oraz znakomitych solistów Łukasza Długosza (flet) i Kornela Wolaka (klarnet) pod batutą Anny Duczmal-Mróz. Krążek „Mieczysław Wajnberg: Chamber Music” zdobył nominację w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca, a „Mieczysław Wajnberg: Chamber Music: Symphonies Nos. 2 & 7” w kategorii Album Roku Muzyka Symfoniczna.

okładka płyty noinowanej do nagrody Fryderyki 2020

źródło: amadeus.pl

 

Nominacje do Fryderków 2020 dla projektów realizowanych w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” ciszą tym bardziej, że Akademia Fonograficzna otrzymała w tym roku rekordowe 1800 zgłoszeń! Nagrody zostaną przyznane w 20 kategoriach muzyki rozrywkowej, 11 – muzyki poważnej i 3 – jazzowej. Laureatów Fryderyków poznamy w marcu.