Kontrast
Wielkość czcionki

Stulecie Aeroklubu Polskiego - obchody

Historia polskiego lotnictwa to nie tylko lotnictwo wojenne czy wyczyny Żwirki i Wigury. Pierwsze organizacje lotnicze na ziemiach polskich powstały przed I Wojną Światową, ale dopiero rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 30 października 1919 roku udało się w Poznaniu zarejestrować Aeroklub Polski – pierwszą formalną organizację zrzeszającą polskich lotników. Aeroklub obchodzi w tym roku swoje setne urodziny. 

Historia polskiego lotnictwa sportowego bezapelacyjnie swój rozwój miała na Polu Mokotowskim. To właśnie tam, na ówczesnych peryferiach Warszawy, na tyłach Toru Wyścigów Konnych usytuowało się Towarzystwo Lotnicze „Awiata”, założone przez Stanisława i Konstantego Lubomirskich, posiadające własną wytwórnię samolotów i szkołę lotniczą, mieszczące się na Polu Mokotowskim w Warszawie. To właśnie tam pojawiły się pierwsze Blerioty i Farmany, które przybyły z Francji na pokazy w 1910 roku. Podczas Tygodnia Awiacyjnego w Warszawie zorganizowanego w czerwcu 1911 wydłużały się loty eksperymentalne z kilkudziesięciu sekund do bagatela ponad godziny. Niestety nie był to dobry rok dla polskich awiatorów – władze carskie odrzuciły wniosek o zarejestrowanie Aeroklubu Królestwa Polskiego. Udało się w roku 1919, już w wolnej Polsce.

II wojna światowa, a wcześniej jej widmo, przerwały prężny rozwój naszego lotnictwa, ale przyniosły chwałę naszym pilotom wojskowym. 

logo obchodów 100 lat Aeroklubu Polskiego

Aeroklub Polski znany jest na mapie Europy i świata dzięki historycznym i współczesnym osiągnieciom naszych lotników. W tym roku świętuje swój wyjątkowy jubileusz i z okazji stulecia przygotowano serię wydarzeń.

Najważniejsze wydarzenia w ramach obchodów to oczywiście imprezy rangi mistrzowskiej – Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej i Szybowcowej, które na początku czerwca odbędą się w Pruszczu Gdańskim, Mistrzostwa Europy w Akrobacji Samolotowej których gospodarzem na początku sierpnia będzie Toruń, a także Mistrzostwa Europy FAI Modeli Szybowców Zdalnie Sterowanych w konkurencji F3J, które na przełomie lipca i sierpnia odbędą się we Włocławku. 

Centralne obchody stulecia odbędą się 31 sierpnia w Rzeszowie, a przez całe lato na mapie Polski znaleźć będzie można pokazy lotnicze i wystawy. Zapraszamy!