Kontrast
Wielkość czcionki

Stulecie stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią - polski program kulturalny w Kraju Kwitnącej Wiśni

Stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Japonią to idealna okazja do wykorzystania twórczego potencjału tkwiącego w spotkaniach polskich i japońskich artystów. Dlatego też Instytut Adama Mickiewicza organizuje serię wydarzeń kulturalnych w największych miastach Kraju Kwitnącej Wiśni.

Organizatorzy są przekonani, że Japończycy i Polacy, poznając wzajemnie swoje kultury, mogą odkryć coś nowego o sobie samych. Program kulturalny przygotowany przez nich zapewnia wiele doznań w różnych stylach – będzie zatem klasycznie i nowocześnie, tradycyjnie i elektronicznie, uroczyście i lajfstajlowo. 

Logo stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią i Polską

Design i wystawa „Celebration” 

Obchody setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Japonią oficjalnie zainauguruje największa w historii polsko-japońska ekspozycja sztuki współczesnej. „Celebration” to zbiorowa wystawa ponad dwudziestu uznanych polskich i japońskich artystów, która będzie miała trzy odsłony – w Japonii w Kioto, a w Polsce w Poznaniu i Szczecinie. Pierwsza odsłona wystawy została zaprezentowana w połowie maja w zabytkowym zamku Nijo, Kyoto Art Center i przestrzeniach satelickich w Kioto. Kolejne prezentacje zaplanowano w Poznaniu (jako wystawa główna Poznań Art Week) i Szczecinie (w Trafostacji Sztuki). Wystawie będzie towarzyszyć bogaty program wydarzeń: performansy, koncerty, warsztaty, wykłady i przegląd polskiej animacji.

logo wystawy w Kioto

Jesienią mieszkańcy Tokio będą mieli okazję poznać najgorętsze trendy w polskiej kulturze, dizajnie i lifestyle’u podczas festiwalu Poland!Poland!Poland!, który zagości w tym roku w sercu słynnej dzielnicy Shibuya.

Fotografia w Tokio

Kolejnym mocnym punktem prezentacji sztuki współczesnej będzie sierpniowa wystawa w Muzeum Fotografii w Tokio. Prace, które zostaną tam zaprezentowane, ukazują osiągnięcia polskich artystek w obszarze sztuki wideo. Wydarzenie będzie okazją do zapoznania się z historią polskiego wideo (Ewa Partum, Natalia LL) oraz z najciekawszymi postaciami i gwiazdami młodego pokolenia, jak Agnieszka Polska, Karolina Breguła czy Honorata Martin.

Chopin i nie tylko, czyli wydarzenia muzyczne

Początkiem muzycznego roku był performans dźwiękowy duetu Gerarda Lebika i Ryoko Akamy, który odbył się na tegorocznej edycji TPAM w Jokohamie. Spektakularnie zapowiada się polski program organizowany przez Japan Arts, w ramach którego odbędzie się między innymi tournée Filharmonii Narodowej, koncerty pod Krzysztofa Pendereckiego oraz koncerty z udziałem laureatów Konkursu Chopinowskiego: Krystiana Zimermana, Rafała Blechacza i Seong-Jin Cho. Wszystkie prezentowane będą w największych i najbardziej prestiżowych salach koncertowych Japonii. Zainteresowanie i fascynacja Japończyków postacią Fryderyka Chopina jest powszechnie znane, dlatego też oczywiście tej postaci nie może zabraknąć w obchodach. Wątek chopinowski pojawi się formie podróżującej wystawy, która zostanie otwarta w październiku 2019 w Kobe, a na początku 2020 roku zawita do Fukuoki i Tokio.

Teatr dla dorosłych i dzieci

Polski sezon teatralny w Japonii w przeddzień otwarcia przygotowanej z wielkim rozmachem wystawy „Celebration” w Kioto otworzył majowy pokaz świętującego światowe sukcesy spektaklu „Margarete” Janka Turkowskiego w Rohm Theatre w Kioto.

zdjęcie ze spektaklu

Zdjęcie ze spektaklu „Margarete”, fot. Margarete Ruhbe

Pod koniec lipca odbędą się prezentacje spektakli dla najmłodszych widzów. Na międzynarodowym festiwalu teatralnym dla dzieci i młodzieży Ricca Ricca Festa na Okinawie planowany jest polski focus oraz specjalne wydarzenia przybliżające Polskę młodszym odbiorcom. Teatr będzie tematem przewodnim jesienią –  głównym wydarzeniem będzie produkcja „Wracać wciąż do domu”, która powstała jako rezultat współpracy Festival/Tokyo i TR Warszawa. W teatralnej interpretacji powieści Ursuli K. Le Guin twórcy zwracają uwagę na problem tożsamości. Spektakl otworzy tegoroczny Festival/Tokyo, a docelowo ma zagościć na stałe w repertuarze TR Warszawa.

Filmowa jesień

Jesień będzie także gratką dla kinomanów. Po raz kolejny w listopadzie w Tokio, Kioto, Osace i innych miastach odbędzie się Poland Film Festival – polski festiwal filmowy organizowany już od 2012 roku. Co roku organizatorzy festiwalu prezentują zarówno klasykę polskiego kina, jak i najnowsze produkcje z Polski. 

W ramach obchodów stulecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią planowanych jest także wiele innych ciekawych wydarzeń. Szczegóły na temat całego programu obchodów znajdują się w kalendarium na stronie Instytutu Polskiego w Tokio