Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawa „Elementarz polskiego designu” w Europejskiej Stolicy Kultury

Wystawa „Elementarz Polskiego Designu”, przedstawiająca ostatnie stulecie i jego charakter poprzez dzieła najsłynniejszych polskich designerów, gości w tegorocznej stolicy kultury – Płowdiwie. Podziwiać ją można w jednym z dawnych magazynów tytoniu, będącym obecnie siedzibą centrum kultury Sklad, do 28 lipca.

Bułgaria i Płowdiw to kolejny przystanek w podróży wystawy – ekspozycja gościła wcześniej także w Gdyni, Berlinie, Budapeszcie, Bukareszcie, Zagrzebiu i Wiedniu. Wśród 100 obiektów będących częściami wystawy znalazły się przeróżne przedmioty – obok mebli, szkła czy porcelany, czyli elementów powszechnie kojarzonych z designem, znalazły się rzeczy mniej oczywiste: kroje liter, logo, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet wizualne projekty Ptasiego Mleczka i gumowego kółka Ringo. Przedstawiono zarówno projekty współczesne, jak i te, które zdążyły przejść do historii jako klasyka designu. Można podziwiać unikaty, czyli niemal jednostkowe dzieła sztuki, i prototypy, które nigdy nie weszły do masowej produkcji. Oprócz tego mamy do czynienia z rzeczami bardzo popularnymi i przedmiotami codziennego użytku. 

grafika przedstawiająca 8 miniatur logo i przedmiotów

Wystawa łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując dorobek polskiego wzornictwa przez osiągnięcia współczesnej polskiej grafiki. Na wystawie można zobaczyć 100 dzieł polskich projektantów, które zostały zinterpretowane przez dzwudziestu pięciu polskich ilustratorów artystów, doświadczonych mistrzów polskiej szkoły ilustracji, ilustratorów młodego i średniego pokolenia zdobywających światowe nagrody i tych, którzy niedawno ukończyli studia, takich jak Piotr Młodożeniec, Edgar Bąk, Małgorzata Gurowska czy Patryk Mogilnicki. 

Artystyczne interpretacje przedmiotów to także ciekawy przewodnik po polskiej grafice. Interpretacje te zostały wykorzystane w publikacji towarzyszącej wystawie.

okładki publikacji

Publikacja, która jest owocem współpracy IAM i wydawnictwa Wytwórnia, to nie tylko prezentowane na wystawie ikony designu i ich interpretacje, to także 100 opowieści: o projektantach, potrzebach, marzeniach, możliwościach i ograniczeniach. Historie te nie tylko dotyczą konkretnych obiektów, ale przybliżają odbiorcy również tajniki procesu projektowego i kreatywnego, a także wyjaśniają samo pojęcie designu jako najbliższej człowiekowi dziedzinie sztuki, z którą obcuje na co dzień.

Partnerem wystawy jest Instytut Polski w Sofii.

Projekt jest częścią koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza międzynarodowego programu kulturalnego POLSKA 100, realizowanego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. Sfinansowano ze środków MKiDN w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.