„Terytoria choreografii” zagoszczą na europejskich scenach
- Data publikacji
- 17 lipca 2019
„Terytoria choreografii” to cykl opowiadający historie niezwykłych kobiet, których awangardowa twórczość kształtowała historię światowego tańca. Projekt realizowany jest od 2018 roku przez Instytut Adama Mickiewicza z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Teraz cykl i jego wyjątkowe bohaterki ruszą w trasę po europejskich scenach.
Spektakle w ramach projektu zostaną zaprezentowane na letnich i jesiennych festiwalowych scenach Pragi, Warszawy, Bukaresztu, Żyliny, Kiszyniowa oraz Płowdiwu, czyli tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury.
Główną bohaterką cyklu w tym roku jest Pola Nireńska, tancerka i choreografka, polska Żydówka, która choć sama przeżyła Holocaust, to straciła w nim większość bliskich. Na podstawie jej życiorysu i twórczości, zwłaszcza cyklu „Tetralogia Holocaustu”, Agata Siniarska i Katarzyna Wolińska przygotowały pracę „Druga natura”. Widowisko dzieje się w ogrodzie – scenografii zaprojektowanej przez Karolinę Grzywnowicz. Instalacja skomponowana jest z roślin, które ze względu na swoje właściwości były wykorzystywane przez nazistów na terenach obozów koncentracyjnych.
Premiera „Drugiej natury”, będąca zarazem inauguracją drugiej edycji „Terytoriów choreografii”, odbyła się w kwietniu tego roku podczas festiwalu Erbstücke w Dreźnie. Pierwszy polski pokaz spektaklu odbędzie się 28 lipca w Warszawie, w ramach Sceny Tańca Studio.
Oprócz spektaklu Siniarskiej, w tegorocznej środkowo-europejskiej trasie „Terytoriów choreografii” zaprezentowane zostaną najciekawsze produkcje taneczne skupione wokół Polskiej Platformy Tańca, m.in. „Zrób siebie” Marty Ziółek, „Jumpcore” Pawła Sakowicza, „Łuczniczki” Agnieszki Kryst oraz „Welcome/Witajcie” Aurory Lubos.Ponadto w listopadzie 2019 roku w Lublinie podczas festiwalu Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca oraz w Krakowie w ramach festiwalu Rollercoaster: kolekcjonerzy wrażeń zobaczymy pokaz spektaklu „Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos”. Yanka Rudzka była ubiegłoroczną patronką Terytoriów, a spektakl został przygotowany przez Joannę Leśnierowską. To polifoniczne spotkanie czterech kultur – polskiej, brazylijskiej, ormiańskiej i gruzińskiej. Pokazowi w Lublinie będzie towarzyszyć prezentacja instalacji ze spektaklu „Druga natura”.