Kontrast
Wielkość czcionki

„Terytoria choreografii” zagoszczą na europejskich scenach

„Terytoria choreografii” to cykl opowiadający historie niezwykłych kobiet, których awangardowa twórczość kształtowała historię światowego tańca. Projekt realizowany jest od 2018 roku przez Instytut Adama Mickiewicza z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Teraz cykl i jego wyjątkowe bohaterki ruszą w trasę po europejskich scenach. 

Spektakle w ramach projektu zostaną zaprezentowane na letnich i jesiennych festiwalowych scenach Pragi, Warszawy, Bukaresztu, Żyliny, Kiszyniowa oraz Płowdiwu, czyli tegorocznej Europejskiej Stolicy Kultury. 

fotografia ze spektaklu tanecznego, scenografią jest ogród, mężczyzna siedzi i spogląda na widoczną w oddali sylwetkę tancerki

Katarzyna Wolińska w przedstawieniu „Druga natura” Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz, festiwal „Erbstücke” 26 kwietnia 2019 w Dreźnie, fot. Michał Ramus

Główną bohaterką cyklu w tym roku jest Pola Nireńska, tancerka i choreografka, polska Żydówka, która choć sama przeżyła Holocaust, to straciła w nim większość bliskich. Na podstawie jej życiorysu i twórczości, zwłaszcza cyklu „Tetralogia Holocaustu”, Agata Siniarska i Katarzyna Wolińska przygotowały pracę „Druga natura”. Widowisko dzieje się w ogrodzie – scenografii zaprojektowanej przez Karolinę Grzywnowicz. Instalacja skomponowana jest z roślin, które ze względu na swoje właściwości były wykorzystywane przez nazistów na terenach obozów koncentracyjnych.

Premiera „Drugiej natury”, będąca zarazem inauguracją drugiej edycji „Terytoriów choreografii”, odbyła się w kwietniu tego roku podczas festiwalu Erbstücke w Dreźnie. Pierwszy polski pokaz spektaklu odbędzie się 28 lipca w Warszawie, w ramach Sceny Tańca Studio. 

fotografia ze spektaklu tanecznego, rudowłosa tancerka leży na ziemi w otoczeniu roślin

Katarzyna Wolińska w przedstawieniu „Druga natura” Agaty Siniarskiej i Karoliny Grzywnowicz, festiwal „Erbstücke” 26 kwietnia 2019 w Dreźnie, fot. Michał Ramus

Oprócz spektaklu Siniarskiej, w tegorocznej środkowo-europejskiej trasie „Terytoriów choreografii” zaprezentowane zostaną najciekawsze produkcje taneczne skupione wokół Polskiej Platformy Tańca, m.in. „Zrób siebie” Marty Ziółek, „Jumpcore” Pawła Sakowicza, „Łuczniczki” Agnieszki Kryst oraz „Welcome/Witajcie” Aurory Lubos.Ponadto w listopadzie 2019 roku w Lublinie podczas festiwalu Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca oraz w Krakowie w ramach festiwalu Rollercoaster: kolekcjonerzy wrażeń zobaczymy pokaz spektaklu „Projekt Yanka Rudzka: Wielogłos”. Yanka Rudzka była ubiegłoroczną patronką Terytoriów, a spektakl został przygotowany przez Joannę Leśnierowską. To polifoniczne spotkanie czterech kultur – polskiej, brazylijskiej, ormiańskiej i gruzińskiej. Pokazowi w Lublinie będzie towarzyszyć prezentacja instalacji ze spektaklu „Druga natura”.