Kontrast
Wielkość czcionki

Wystawy i spektakle na "The Jazzahead! Festival”

„The Jazzahead! Festival” to jeden z najważniejszych festiwali jazzowych, organizowany co roku  w Bremie, w Niemczech. Prezentuje także scenę kulturalną co roku zmieniającego się państwa-partnera, którym w tym roku, staraniem Instytutu Adama Mickiewicza jest Polska.

Jego częścią jest przegląd prac polskich artystów wizualnych „Where Does Your Heart Belong?”, dostępny od 16 marca do 2 września 2018 roku w Weserburg, Museum Für Moderne Kunst. Prezentuje on dzieła najważniejszych współczesnych polskich artystek i artystów, w zakresie malarstwa, rzeźby, fotografii, jak i performance, sztuki procesualnej czy konceptualnej. Skupiają się na miejscu sztuki polskiej w tej światowej, jej wpływach i powiązaniach z międzynarodowymi tendencjami awangardy. Tematyka obejmuje motywy tradycyjne, ale także prowokacyjne, w których te tradycyjne wzorce i role są krytycznie badane. Prace pochodzą z Fundacji Signum.

Autoportret Kobiety Nigeryjskiej z plemienia Fulani, zdjęcie promujące wystawę "Where Does Your Heart Belong?"

Autoportret Kobiety Nigeryjskiej z plemienia Fulani Materiały prasowe ze strony jazzahead.de

Innym przykładem prezentacji polskiej sztuki współczesnej jest spektakl „Make yourself” czyli „Zrób Siebie” w reżyserii Marty Ziółek prezentowany w Theater Bremen. Grupa pięciu perfomerów i performerek, pod przybranymi imionami: High Speed, Coco, Lordi, Glow i Beauty, w rytmie muzyki Lutto Lento, w ramach eksperymentu scenicznego wytwarza własny styl, język i seksualność, ciągle przekształcając swą tożsamość, która nigdy nie osiąga ostatecznego kształtu. Moderatorką i przewodniczką po tym doświadczeniu jest sama Marta Ziółek jako Angel Dust.

Plakat spektaklu "Zrób siebie"

Materiały prasowe ze strony jazzahead.de

Przez dwa tygodnie program kulturalny „The Jazzahead! Festival” obejmuje pokazy filmowe, ekspozycje dzieł sztuki, wystawy, koncerty, spotkania literacko-historyczne itp., skupione na polskiej sztuce. Potrwa do 22 kwietnia, a ostatnie 3 dni będą poświęcone międzynarodowej scenie jazzowej. W 100-lecie niepodległości Polski, jej kultura jest promowana za jej granicami.