Kontrast
Wielkość czcionki

Mirabelka wraca na Nalewki

Przetrwała getto, przetrwała PRL, pamiętają ją pokolenia mieszkańców Muranowa. Zasadzona wiele lat temu w Dzielnicy Północnej nie przetrwała współczesnych planów zagospodarowania przestrzeni i musiała ustąpić miejsca apartamentowcowi. Została wycięta dwa lata temu, ale już w najbliższą sobotę, 22 września, wróci na teren dawnych Nalewek.

Mowa oczywiście o mirabelce – to owocowe drzewo towarzyszyło pokoleniom mieszkańców Nalewek, a przypomniał o nim Cezary Harasimowicz, który mirabelkę uczynił tytułową bohaterką i narratorką swojej najnowszej książki dla młodych czytelników. 

Autor wraz z współtwórczynią książki, Martą Kurczewską, weźmie udział w sobotnim sadzeniu na nowo mirabelki przy skwerze Tekli Bądarzewskiej. Na spotkanie w samo południe zapraszają pomysłodawczynie i pomysłodawcy powrotu mirabelki, Stowarzyszenie Stacja Muranów i Wydawnictwo Zielona Sowa. Spotkanie poprowadzi Beata Chomątowska.

książka "Mirabelka", na której leżą mirabelki

Historia opowiedziana przez drzewo

Cezary Harasimowicz postanowił uczynić mirabelkę narratorką swojej opowieści o Nalewkach, ponieważ gdyby drzewko mogło mówić, z pewnością miałoby wiele do opowiedzenia. Drzewa były milczącymi świadkami wielu wydarzeń, a muranowska mirabelka przetrwała lata, patrząc na przemykające pod jej gałęziami pokolenia. 

To wszystko, czego była świadkiem, zostało opisane w tej niezwykle wzruszającej i sentymentalnej powieści. „Mirabelka” to pełna melancholii podróż w historię pewnego podwórka, widziana z niecodziennej perspektywy. I choć samo drzewo nie przetrwało do premiery książki, wróci na swoje miejsce. Także historia jej powrotu jest wzruszająca – pestki mirabelki zawędrowały z dawnym mieszkańcem Nalewek aż do Waszyngtonu, gdzie mężczyzna zasadził drzewo, chcąc mieć przy sobie kawałek Muranowa. Teraz Muranów chce przywrócić drzewo na swój teren.

Udział w sadzeniu mirabelki jest bezpłatny, a więcej o wydarzeniu można przeczytać w naszych wydarzeniach.

plakat wydarzenia

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy – warsztaty

Książką Cezarego Harasimowicza stała się inspiracją do stworzenia akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Została ona częścią oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości. W ogólnopolską akcję czytelniczą włączyło się już ponad 400 bibliotek. Organizują one warsztaty dla dzieci lub międzypokoleniowe, często połączone także z warsztatami kulinarnymi i degustacjami mirabelkowych wypieków. Spotkania są pretekstem do rozmów o historii Polski, ale też często nabierają wymiaru ekologicznego – uczestnicy sadzą drzewka! Organizatorem akcji jest Barbara Maria Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki. Natomiast współorganizatorem akcji jest Wydawnictwo Zielona Sowa. Mapę najbliższych warsztatów można znaleźć na naszej stronie obchodów stulecia odzyskania niepodległości w zakładce Wydarzenia.