Kontrast
Wielkość czcionki

Obchody 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej

Świętujmy razem 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej! Symboliczna rocznica jednej z najważniejszych militarnych potyczek w dziejach świata już w najbliższa niedzielę. Poniżej przedstawiamy propozycje dla tych, którzy chcieliby włączyć się we wspólne świętowanie lub zgłębić wiedzę na temat Bitwy Warszawskiej 1920 r..

Portal o Bitwie Warszawskiej – www.bitwa1920.gov.pl

Zapraszamy do zapoznania się z wyjątkowym, narracyjnym portalem poświęconym Bitwie Warszawskiej – www.bitwa1920.gov.pl. Nowoczesny serwis powstał dzięki współpracy dwóch instytucji – Biura Programu „Niepodległa” oraz Polskiego Radia. Portal skierowany jest do tych, którzy chcą dowiedzieć się czemu Bitwa Warszawska nazywana jest Cudem nad Wisłą, ale także do osób, które pasjonują się historią – zapewniamy, że pozytywnie zaskoczymy! Serwis wzbogacony jest o ponad 30 unikatowych nagrań, z których część pochodzi z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Portal o Bitwie Warszawskiej otrzymał nagrodę Mobile Trends Awards w kategorii„ Strona mobilna / RWD – Kultura i edukacja” oraz srebrnego BohaterONa, był także nominowany do prestiżowej nagrody PRIX ITALIA 2021.

Więcej o portalu i jego zasobach można przeczytać w zakładce Wiktoria 1920 na naszej stronie internetowej.

banner promujący portal bitwa1920.gov.pl

Koncert w Sulejówku Ferajny z Hoovera

15 sierpnia, w symboliczną rocznicę jednej z najważniejszych bitew świata (między innymi wg brytyjskiego dyplomaty Edgara D’Abernon) na dziedzińcu Muzeum Józefa Piłsudskiego zostaną zorganizowane obchody Święta Wojska Polskiego (wejście od Ul. Paderewskiego 94). Program obejmuje wiele atrakcji na terenie muzeum, jak i całego Sulejówka. Na jego zakończenie w ulubionym repertuarze patriotycznym wystąpi charyzmatyczna Ferajna z Hoovera. Koncert rozpocznie się o godz. 16.00 i będzie go można obejrzeć także w internecie dzięki transmisji na profilach Facebook „Niepodległej” i YouTube Muzeum.  Więcej informacji dostępnych jest na stronie muzeumpilsudski.pl oraz profilach społecznościowych.

Warszawska premiera „Virtuoso”

W warszawskim Teatrze Dramatycznym, w sierpniowy weekend na scenie zagoszczą aktorzy Teatru Muzycznego w Poznaniu, by opowiedzieć historię polityka, premiera, kompozytora i pianisty. Pokazy spektaklu „Virtuoso” zaplanowano 13 i 14 sierpnia. W przedstawieniu twórcy opowiadają historię o wspaniałym artyście, który wykorzystał swoją popularność by pomóc swojej ojczyźnie odzyskać niepodległość. Z lwa salonowego został jednym z najbardziej wpływowych polityków na świecie. Gdyby żył w latach 70-tych, byłby gwiazdą pokroju Elvisa Presleya albo Beatlesów.

trzech mężczyzn śpiewa na scenie

Fot. materiały prasowe / Michał Kordula

Wpływ Paderewskiego na masową wyobraźnię był tak wielki, że szał, który zapanował w Ameryce na jego punkcie, do dziś nazywany jest „Paddymanią”. Ten wyjątkowy spektakl dostępny będzie dla mieszkańców i gości stolicy Polski – szczegóły dostępne są na stronie Teatru Dramatycznego.

Pomnik „Przed Bitwą Warszawską – Skierniewice 1920-2020”

Pomnik „Przed Bitwą Warszawską – Skierniewice 1920-2020” upamiętnia współpracę Polski, Węgier, Ukrainy i Francji w okresie wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920. Nawiązuje bezpośrednio do wydarzeń z 12 sierpnia 1920, gdy na dworzec kolejowy w Skierniewicach wjechała pierwsza lokomotywa ciągnąca wagony ze skrzyniami pełnymi amunicji i sprzętu wojskowego, które uzupełniły będące na wyczerpaniu polskie zapasy. Pomnik odsłonięto 9 listopada 2020 roku. Przedstawiono na nim postacie Józefa Piłsudskiego, premiera Węgier Pála Telekiego, naczelnego atamana wojsk ukraińskich i prezydenta Ukrainy w latach 1919-1921 Symona Petlury oraz członka francuskiej misji wojskowej Charles’a de Gaulle’a.

pomnik 4 postaci udekorowanych biało-czerwonymi kwiatatmi

Pomnik „Przed Bitwą Warszawską – Skierniewice 1920-2020” – kwiaty złożone z okazji 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Fot. Jarosław Barańczuk / BPN

101. rocznicę tego wydarzenia upamiętniono kwiatami złożonymi przez Wicepremiera, Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu Piotra Glińskiego, prezydenta Skierniewic Krzysztofa Jażdżyka, dyrektora Biura Programu „Niepodległa” Jana Kowalskiego oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Skierniewice 2019-2020.

Debata naukowa pt. „Cud nad Wisłą w Puławach”

Pasjonatów historii zapraszamy również 10 sierpnia o godz. 18.00 do Pałacu Czartoryskich w Puławach na debatę naukową o Bitwie Warszawskiej. Historycy będą rozmawiać o „Cudzie nad Wisłą w Puławach” w miejscu, gdzie ulokowano Kwaterę Główną Naczelnego Wodza w sierpniu 1920 roku. Choć wstęp jest bezpłatny, na debatę obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc – szczegóły dostępne są na naszej stronie w aktualności poświęconej debacie. Dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na miejsce osobiście przewidzieliśmy transmisje na kanałach Youtube i Facebook.

baner wydarzenia

Wydarzenie jest organizowane jest przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Biuro Programu „Niepodległa” wraz z partnerami: Instytutem Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, Towarzystwem Przyjaciół Puław i Miastem Puławy w ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Pucku

W ramach swojej trasy Mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” od 14 do 16 sierpnia będzie gościł na Starym Rynku w Pucku. W tym miejscu połączymy rocznice dwóch wydarzeń odradzającej się niepodległej Polski – to właśnie w Pucku miały miejsce symboliczne zaślubiny Polski z morzem, a w Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiamy historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej. Multimedialna, nowoczesna ekspozycja znajduje się w specjalnym, rozsuwanym samochodzie ciężarowym. Znajdziemy tu zarówno część poświęconą symbolom narodowym, poznamy najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia Polaków z lat 1918–1921, zobaczymy artefakty ojców niepodległości i pamiątki po Legionach Polskich zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Z kolei dla szukających wrażeń „Niepodległa” przygotowała projekcje fabularnego filmu VR „Wiktoria 1920” pokazywanego na specjalnych goglach pozwalających na przeniesienie się w wirtualną rzeczywistość.

zwiedzający przy interaktywnych elementach wnętrza Wirtualnego Teatru Historii "Niepodległa"

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” w Suwałkach. Fot. Materiały własne BPN

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” odwiedzi 20 miejscowości, a pełną trasę oraz wszystkie atrakcje można poznać w specjalnej aktualności poświęconej mobilnej wystawie. Szczegóły dotyczące Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” w Pucku, poprzedzającego przystanku w Olsztynie, jak i następującego w Lęborku dostępne są w zakładce Wydarzenia. Zachęcamy też przy tej okazji do zapoznania się z pamiętnikiem z trasy naszej multimedialnej ekspozycji.

Pokazy historycznego filmu VR  „Wiktoria 1920”

Trwają też letnie pokazy historycznego filmu 3D „Wiktoria 1920”. Zapraszamy do odwiedzenia wybranych punktów na mapie Polski, by przeżyć wirtualną przygodę! Gdy widz uruchamia film, przenosi się do sierpnia 1920 roku i trafia w sam środek decydujących wydarzeń wojny polsko-bolszewickiej. Dzięki nowoczesnej technologii widz staje się bohaterem filmu i bierze udział w całej akcji – podczas pełnej przygód podróży w stronę Warszawy, ucieka przed bolszewikami, bierze udział w walkach i snuje plany na powojenną przyszłość, a wszystko to w trójwymiarze i 360 stopniach. W najbliższy weekend produkcję w specjalnych goglach będzie można obejrzeć w Warszawie, Gdyni, Białymstoku oraz Czerwińsku nad Wisłą. Szczegóły lokalizacji oraz inne terminy pokazów dostępne są w aktualności o pokazach VR. Film „Wiktoria 1920” jest także dostępny bezpłatnie na kanale YouTube Niepodległej.

kobieta w googlach vr podczas pokazu filmu

Zdjęcia z premiery VR „Wiktoria 1920”
fot. Cezary Pomykało

Antologia „1920. Nadzieja nie umiera nigdy”

Mamy też propozycję dla miłośników literatury. W sprzedaży wciąż jest antologia „1920. Nadzieja nie umiera nigdy”. Zawiera ona opowiadania, które zostały nagrodzone w konkursie literackim „1920” zorganizowanym przez Biuro Programu „Niepodległa” z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. Publikację wzbogacają teksty napisane przez znanych polskich autorów: Annę Bińkowską, Krzysztofa Bochusa, Jacka Galińskiego i Sylwię Zientek (członków jury) oraz Edytę Świętek, Marcina Ciszewskiego i Joannę Jax. Dzięki temu w antologii „1920. Nadzieja nie umiera nigdy” znalazło się osiemnaście wyjątkowych tekstów, z których każdy prezentuje rok 1920 w zupełnie inny sposób. Łącznie książka ma ponad 380 stron. Publikację można nabyć na stronie internetowej Skarpy Warszawskiej, a  także w księgarniach w całym kraju. Zysk ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”.

okładka książki z zakrwawioną dłonią trzymającą szable, czerwonym tłem i tytułem srebrną czcionką

 

Projekt „Wiktoria 1920 – zapiski z czasów wojny”

Wciąż dostępny jest też cykl historyczny poświęcony Bitwie Warszawskiej. W zakładce O niepodległej pod nazwą „Wiktoria 1920 – zapiski z czasów wojny” wraz z Ośrodkiem KARTA zebraliśmy materiały, które pokazują jak wyglądały kolejne tygodnie 1920 roku. To starannie dobrane fragmenty listów, wspomnień, oficjalnych not, odezw i wycinki z prasy. Projekt to opowieść snuta głosami świadków wydarzeń sprzed stu lat, wzbogacony o archiwalne zdjęcia. 

obrazek z żołnierzami na brzegu i kobietami w łódce

 

Zapraszamy też do zapoznania się i do korzystania z bezpłatnej wystawy poświęconą tematyce wojny polsko-bolszewickiej „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa”. Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało ją we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego. Wystawa pomyślana została jako materiał popularnonaukowy jako pomocny dla instytucji kultury, jednostek samorządu terytorialnego, szkół czy organizacji pozarządowych. Ekspozycja składa się z 20 plansz – pokazano na nich zabytki ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego oraz wyjątkowe, archiwalne zdjęcia z 1920 roku, merytoryczne teksty przygotowali specjaliści z Muzeum. Wystawa jest do pobrania w zakładce o Niepodległej w dziale, w którym udostępniamy różne pomoce i materiały m.in. dydaktyczne.

kafelek ze zdjęciem archiwalnym i tytułem wystawy

HISTORIA: POSZUKAJ – materiały edukacyjne

Na portalu edukacyjnym HISTORIA: POSZUKAJ często przypominane są najważniejsze wydarzenia historyczne. W związku z 101. rocznicą Bitwy Warszawskiej nie mogło być inaczej. Na stronie głównej można poczytać o ciekawych eksponatach sprzed wieku związanych z toczącą się wojną. Zaprezentowano m.in:

Przygotowano także lekcję w systemie e-learning: „Lance do boju, szable w dłoń. Polacy przeciw bolszewikom„, która opiera się na plakatach ze zbiorów Muzeum Niepodległości  w Warszawie. Zapraszamy do skorzystania!

Świętujmy razem Wiktorię 1920 roku!