Kontrast
Wielkość czcionki

Świętujmy razem 11 listopada 2023!

Jak co roku nadchodzi wielkie święto – Narodowe Święto Niepodległości! 11 listopada 2023 biało-czerwone barwy ozdobią miasta i pomniki w Polsce i na całym świecie. Biuro „Niepodległa” z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przygotowało wiele atrakcji. Zobaczcie co przygotowaliśmy i dołączcie do nas – Świętujmy razem!

Akcja „Niepodległa do hymnu” 2023

mapa z zaznaczonymi pinezkami

Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza wszystkich Polaków w Polsce i za granicą do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Wspólny śpiew ma moc wzmacniania wspólnoty narodowej. Złote kropki wskazują miejsca i organizacje, które dołączyły do akcji „Niepodległa do hymnu” 2023. 11 listopada w samo południe i wy zaśpiewajcie Mazurka Dąbrowskiego z polskimi szkołami, ambasadami, harcerzami, strażakami, leśnikami i sąsiadami! Oprócz tego w kalendarium na stronie Biura „Niepodległa”  można znaleźć wiele wydarzeń aktywizujących społeczność lokalną do wspólnego świętowania.

Festiwal „Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu” w Warszawie 2023

Krakowskie przedmieście, środkiem ulicy idzie mężczyzna z biało-czerwona flagą

fot. Tomasz Tołłoczko / BN

Już po raz szósty na reprezentacyjnej ulicy naszej stolicy zaprezentują się parady, rekonstruktorzy i zatańczymy poloneza! Tego dnia na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń skierowanych do wszystkich, bez względu na wiek czy zainteresowania. O godzinie 12:00 zespół „Warszawianka”, wraz z osobami zgromadzonymi na Placu Zamkowym, weźmie udział w akcji „Niepodległa do Hymnu”. Od 13:00 startują sceny na dziedzińcach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Akademii Sztuk Pięknych, a od 14:00 scena muzyczna na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego. Festiwal wpisał się na stałe na kulturalną mapę Warszawy – pomimo chłodniejszej pory mamy nadzieję że dołączycie do nas!

Koncert „Matejko – obrazy polskiej duszy” w TV

scena teatru polskiego z dekoracjami koncertu matejko

Koncert „Matejko – obrazy polskiej duszy”
Fot. T. Tołłoczko / BN

11 listopada 2023 zapraszamy przed ekrany TVP 1 o g. 17.30. Koncert poświęcony jest Janowi Matejce, patronowi roku ustanowionemu przez Senat RP. Osią dramaturgiczną koncertu dla Niepodległej są obrazy Matejki, które pokazują historię Polski pełną skrajnych emocji. Repertuar koncertu zbudowany jest głównie z najważniejszych rockowych piosenek w historii polskiej muzyki. Artyści biorący udział to m. in. Katarzyna Dąbrowska, Natalia Sikora, Janusz Radek, Łukasz Drapała i chór męski Affabre Concinui.

Weekend niepodległościowy w Niepodległa. Miejsce Spotkań

uczestniczki warsztatów z kijami nordic walking pozują z wielką flagą polski przed pawilonem niepodległa miejsce spotkań

Warsztaty Nordic Walking Senior 2022.
Fot. BN

Atrakcje 11 listopada w Niepodległa. Miejsce Spotkań startują o godzinie 10:30. Śpiewanki niepodległościowe z Ferajną z Hoovera, czyli wspólne śpiewanie pieśni i piosenek patriotycznych, zakończy o 12:00 wspólne śpiewanie hymnu w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”. Następnie seniorzy wyruszą na warsztaty Nordic Walking w specjalnej odsłonie, podczas których zostanie wykonane wspólne zdjęcie z polską flagą. O godzinie 14:00 dla dzieci rozpocznie się spektakl dla dzieci pn. „Jak brzmiała muzyka przedwojennej Polski” Teatru Mozaika. Świętowanie kontynuowane będzie 12 listopada 2023 – o godz. 11:00 i 12:30 rozpoczynać się będą rodzinne warsztaty poświęcone symbolom narodowym, na których uczestnicy własnoręcznie ozdobią ekologiczne torby. Weekend niepodległościowy zakończy startujący o godz. 17:00 koncert Jan Emil Młynarski & Brass Federacja z nieznanymi przedwojennymi utworami w nowych aranżacjach.

Koncert „Święto Niepodległej!” w telewizji

scena teatru palladium podczas koncertu święto niepodległej

Koncert „Święto Niepodległej” w Teatrze Palladium, 07.11.2023.
Fot. dzięki uprzejmości organizatora

11 listopada o godzinie 17:00 na antenie TV Republika będzie można obejrzeć retransmisję koncertu „Święto Niepodległej!”. Program skonstruowano jako reminiscencje wydarzeń ostatnich 100 lat historii Polski. Wykonywane utwory będą się odnosić m.in. do wojny polsko-bolszewickiej, II wojny światowej, bohaterów antykomunistycznego podziemia oraz harcerstwa Rzeczypospolitej Polskiej. Przed zgromadzoną publicznością wystąpią: Marek Piekarczyk, Damian Ukeje, Darek „Maleo” Malejonek, Barbara Pospieszalska, Aleksandra Idkowska, Siostry Melosik i Kasia Malejonek. Scenografia przypomni atmosferę pierwszych miesięcy II RP.

Mecz Kaszubski w Ergo Arenie 11.11.2023

W sobotę 11 listopada o godzinie 17:30 koszykarze Trefla Sopot podejmą na własnym parkiecie Legię Warszawa na specjalnym Meczu Kaszubskim! Tego dnia na trybunach zasiądą uczniowie z Kaszub, a atrakcje przygotowane dookoła będą promować regionalną kulturę. Ze względu na Święto Niepodległości, nie zabraknie  specjalnych elementów oprawy. Publiczność odśpiewa razem hymn w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, a na trybunach pojawi się biało-czerwona kartoniada.

Mecz na stadionie Legii Warszawa 12.11.2023

plakat wydarzenia

W niedzielę, 12 listopada 2023, o godz. 17:30 spotkanie PKO Bank Polski Ekstraklasy Legii Warszawa z Lechem Poznań będzie miało specjalną oprawę. Przed pierwszym gwizdkiem pokaz świetlny upamiętni 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.Piłkarze i kibice odśpiewają 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”. Dodatkowo, w przestrzeni Legia Park i w trakcie meczu w strefie Premium Club, będzie można zobaczyć filmy historyczne w technologii Virtual Reality wyprodukowane przez Biuro „Niepodległa”.

XII Piknik Niepodległościowy w Łodzi

samochód iskier niepodległej na rynku manufaktury

Iskry Niepodległej w Łodzi, 10-12.11.2023
Fot. BN

XII Piknik Niepodległościowy odbędzie się w sobotę 11 listopada 2023 w godzinach 11:00-17:30 na Rynku Włókniarek w łódzkiej Manufakturze. Piknik jest okazją do spotkań żołnierzy i cywilów – każdego roku w wydarzeniu bierze udział ponad 30 instytucji, jednostek wojskowych, grup militarnych, przedstawicieli służb mundurowych i hobbystów. Wydarzeniu towarzyszą pokazy, inscenizacje i wystawy historyczne. Po raz drugi w wydarzeniu bierze udział Biuro „Niepodległa”, tym razem z najnowszym mobilnym projektem „Iskry Niepodległej”. Co roku punktem kulminacyjnym Pikniku jest wjazd na Rynek Marszałka Józefa Piłsudskiego, w którego wciela się aktor Gracjan Kielar z Teatru Nowego i wspólne odśpiewanie hymnu. Kończymy o zmroku, rozpaleniem harcerskiego ogniska i wspólnymi śpiewankami harcerskimi.

Radosne świętowanie w Programach Dotacyjnych Niepodległej

Świętujemy w całej Polsce. Trwają wciąż działania w ramach Programów Dotacyjnych „Niepodległa” i „Powstanie Styczniowe”. Co ciekawego przygotowali beneficjenci? Na przykład w Wierzchosławicach, na Podkarpaciu, Gminne Centrum Kultury 11.11.2023 o 16:00 przygotowuje uroczyste otwarcie szlaku historycznego „Śladami Wincentego Witosa – Ojca Polskiej Niepodległości z Wierzchosławic” połączone ze zwiedzaniem z przewodnikiem. W Wrocławiu Fundacja Gwardia Gryfa i Ośrodek „Pamięć i przyszłość”organizują Radosną Paradę Niepodległości. Za zabytkowym autobusem Jelcz 043 „Ogórek” podąży orkiestra, chorągwiarze, maskotki, mażoretki, Reprezentacyjny Dolnośląski Zespół Pieśni i Tańca „Wrocław”, Konna Straż Miejska oraz Reprezentacyjna Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Fundacja Rok Rzeki Wisły popłynie w Narodowe Święto Niepodległości o 11:11 wspólnie z innymi jednostkami wzdłuż warszawskich bulwarów, wspominając z perspektywy wody wydarzenia 1918 roku. Z kolei Piechowicki Ośrodek Kultury 11 listopada zaprosi na wyjście na 1111 m n.p.m i wspólnie z mieszkańcami Piechowic oraz regionu udokumentuje to biało-czerwoną sesją fotograficzną, a następnie zaprosi na ostatnie dni wystawy przeglądowej poświęconej literaturze górskiej od odzyskania niepodległości do 1989 roku pn.”Polskie Góry Drukowane”. Do tego oczywiście koncerty i widowiska muzyczne m.in. w: Przecławiu, Trzebnicy, Celestynowie, Tuchowie, Sępopolu, Oświęcimiu czy Krakowie zachęcą do wspólnego świętowania – czy ktoś lubi popularne czy klasyczne dźwięki. Zobaczcie, co ciekawego dzieje się w Waszej okolicy!

Świętujmy razem 11 listopada 2023!