Kontrast
Wielkość czcionki

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" - historyczne kino VR 2024

Wirtualny Teatr Historii otwiera swoje progi w 2024 roku. Mobilne pokazy filmów VR, podczas których widzowie w wirtualnej rzeczywistości mają okazję spotkać się z wybitnymi postaciami z polskiej historii, ponownie zapraszają mieszkańców miast i miasteczek w całej Polsce. Szczegóły trasy będą regularnie uaktualniane na niepodlegla.gov.pl. W repertuarze mamy aż 5 pozycji. Zanurz się z nami w wirtualną podróż wgłąb historii Polski!

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” – co to jest kino VR?

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to przestrzeń, w której popularyzujemy historię Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Każdy gość otrzymuje gogle VR i słuchawki, dzięki czemu przenosi się do wirtualnego świata. Wydarzenia sprzed lat rozgrywają się dosłownie wokół niego – obraz projektowany jest dookoła widza (360 stopni), a obrotowe fotele umożliwiają swobodne obserwowanie akcji. Nowoczesna technologia sprawia, że goście mają wrażenie jakby sami uczestniczyli w przygodach bohaterów.

kafelek z tytułem projektu wirtualny teatr historii niepodlegla

Jak wygląda wizyta w kinie VR?

 1. Na stronie organizatora lokalnego przed wizytą należy sprawdzić czy obowiązują zapisy lub czy nie ma godzin zarezerwowanych dla szkół.
 2. Po przybyciu na miejsce należy poczekać, a gdy jest wolne stanowisko, zająć obrotowy fotel.
 3. Animator Pokazu VR podaje gogle i słuchawki i pomaga dopasować zestaw.
 4. Gdy gość jest gotowy włączany jest film. Rozpoczyna się kilkunastominutowa podróż w czasie. Zachęcamy do korzystania z obrotowych foteli bo akcja rozgrywa się dosłownie wokół widza.
 5. W trakcie pokazu animator czuwa nad gośćmi. Gość może przerwać pokaz w dowolnym momencie. Jeżeli wystąpiła potrzeba pomocy, wystarczy się zgłosić i poczekać aż animator podejdzie.
 6. Gdy film się zakończy gość powinien to zasygnalizować, np. przez podniesienie ręki. Obsługa zabiera sprzęt, dezynfekuje go i przygotowuje dla kolejnej osoby.
 7. Dziękujemy za wizytę! Pozytywnymi wrażeniami warto podzielić się z rodziną i znajomymi.

Przez cały czas na miejscu czuwa animator, do którego poleceń należy się stosować. Wszystkich oglądających obowiązuje Regulamin pokazów VR.

grupa uczniów na obrotowych fotelach z goglami i słuchawkami podczas seansu VR

Pokazy VR w Żaganiu, marzec 2024.
Fot. BN

Jesteś przedstawicielem JST lub instytucji kultury i chcesz zorganizować pokaz u siebie? Skontaktuj się z nami! Napisz mail na adres: .

Niepodległa w kadrze

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” można oglądać produkcje VR, które powstały w ramach projektu „Niepodległa w kadrze”. Celem jest popularyzacja historii Polski za pomocą technologii Virtual Reality. Nowoczesna technologia sprawia, że widzowie mają wrażenie, jakby sami uczestniczyli w przygodach bohaterów. W pierwszym etapie (2021) powstały dwa filmy, „Dża-Dża” i „Nie kochać w taką noc”. W 2022 roku do cyklu dołączyło „Kino”. Do produkcji VR Biura „Niepodległa” należą także filmy „Wiktoria 1920” (premiera w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej) oraz „MS Piłsudski – Podwodna Misja” (premiera 2022).

kamera vr na tle scenografii

Zdjęcia z planu VR „Kino”. Kamera VR.
fot. Michał Greg / BN

Widzowie mają do wyboru filmy VR:

 • „Dża-Dża” – dramat wojenny o utytułowanej polskiej tenisistce Jadwidze Jędrzejowskiej;
 • „Nie kochać w taką noc” – komedia muzyczna w międzywojennym kabarecie z gwiazdą – Aleksandrem Żabczyńskim w roli głównej;
 • „Kino” – film szkatułkowy o Kazimierzu Prószyńskim w 120. rocznicę stworzenia pierwszej polskiej produkcji fabularnej;
 • „Wiktoria 1920” – widz staje się bohaterem sierpnia 1920, gdy podczas wojny polsko-bolszewickiej rusza dostarczyć depeszę do Warszawy;
 • „MS Piłsudski” – podwodna podróż na pokład MS Piłsudskiego – słynnego polskiego transatlantyku.

Lekcja z VR-em! Scenariusze zajęć dla dzieci i seniorów

Pokazy VR można połączyć z ciekawą lekcją w szkolnej klasie. Oferujemy scenariusze zajęć na trzech poziomach edukacyjnych: dla szkół podstawowych (klasy VI-VIII), szkół ponadpodstawowych oraz dla seniorów. Wszystkie pakiety zawierają scenariusz dla nauczyciela i materiały dodatkowe.

Do wyboru są pakiety do filmów:

dzieci na obrotowych fotelach oglądają film VR, w tle ścianka z nazwą projektu

Pokazy VR w Polskiej Szkole im. Ity Kozakiewicz w Rydze, grudzień 2023.
Fot. BN

Materiały przygotowano w dwóch wersjach: do wyświetlania na ekranach cyfrowych i tablicach elektronicznych i do druku w czerni i bieli. Wszystkie materiały są do pobrania ze strony niepodlegla.gov.pl.

Historyczne kino VR Biura „Niepodległa” – trasa 2024

W 2023 roku, podczas 150 dni pokazów filmów VR, gościliśmy prawie 17 tysięcy widzów. W 2024 roku mamy przystanki w:

Warto sprawdzić na stronie niepodlegla.gov.pl gdzie zaplanowano pokazy blisko Ciebie! Do zobaczenia!

Projekty „Niepodległa w kadrze” oraz Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.