Kontrast
Wielkość czcionki

Spacery i przejażdżki po Warszawie - odkryj z Niepodległą stolicę jak z międzywojnia

Biuro „Niepodległa”, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Kamień i co?”, zaprasza do odkrywania Warszawy z czasów II Rzeczpospolitej. Eksperymenty architektoniczne? Osiedla robotnicze? Budzące podziw gmachy publiczne? Słynni mieszkańcy? Międzywojenna stolica wszystko to posiadała. Odkrywajcie zakamarki miasta jak sprzed 100 lat razem z nami!

„Osiedla niepodległej” – warszawskie osiedla i kolonie zbudowane w latach 1921-1930

W 2023 roku wystartował projekt „Osiedla niepodległej”. Spacery po różnych dzielnicach miasta z przewodnikiem odbywały się w gorące wakacyjne weekendy. Ich tematem przewodnim były osiedla i kolonie – inwestycje zaprojektowane dla wybranych grup społecznych II RP, takich jak: oficerowie Wojska Polskiego, posłowie i senatorowie Polskiej Partii Socjalistycznej czy profesorowie Politechniki Warszawskiej. Cechą wspólną wielu założeń urbanistycznych był styl dworkowy (nazywany też narodowym), odwołujący się do szlacheckiej tradycji państwa niepodległego i bezpiecznego. Budynki mieszkalne w tym stylu charakteryzują się portykami wspartymi na kolumnach, alkierzami i czterospadowymi dachami. 

grupa ludzi stojąca w uliczce z willami, naprzeciw nich przewodnik

Spacer z cyklu „Osiedla niepodległej”, sierpień 2023.
Fot. BN.

Po spacerach, na stronie niepodlegla.gov.pl pojawiły się artykuły opisujące przebyte trasy i oglądane zabytki, które inspirują do dalszych poszukiwań. Poznaj architektoniczne ślady dziedzictwa II RP razem z nami! W cyklu pojawiły się:

Wystarczy kliknąć w link by przenieść się do wyjątkowego przewodnika opracowanego przez Adriana Sobieszczańskiego.

Następny przystanek: Niepodległa – międzywojenna Warszawa z tramwaju

„Następny przystanek…” to projekt, który wystartował wiosną 2024. Zwiedzanie Warszawy odbywało się z pokładu zabytkowego tramwaju, tzw. „berlinki”. W przeszłość uczestników wprowadzał licencjonowany przewodnik. Tematem przewodnim tras były obiekty zbudowane między latami 1918 a 1939, w tym m.in. gmachy użyteczności publicznej, kolonie społeczne, osiedla pracownicze, miejskie arterie czy parki.

ludzie z przystanku tramwajowego wsiadają do zabytkowego wagonu

„Następny przystanek” – przejazdy zabytkową „berlinką” po Warszawie, luty 2024.
Fot. BN

Wszystkie obiekty opisane w trasach położone są przy istniejących liniach tramwajowych. Poznaj architektoniczne ślady dziedzictwa II RP razem z nami – zapraszamy na wycieczkę tramwajową! W cyklu znalazły się przejazdy:

Wystarczy kliknąć w link by przenieść się do wyjątkowego przewodnika opracowanego przez Adriana Sobieszczańskiego.

Zapraszamy do korzystania i odkrywania Warszawy razem z „Niepodległą”!

Projekty „Osiedla Niepodległej” i „Następny Przystanek…” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.