Kontrast
Wielkość czcionki

Świętujmy razem Narodowe Święto Niepodległości!

103. rocznica odzyskania niepodległości będzie obchodzona 11 listopada 2021 w kraju i zagranicą. Ogólnopolskie akcje jak „Niepodległa do Hymnu”, uzupełnią liczne wydarzenia lokalne przygotowane przez instytucje kultury. Świętujmy razem!

Niepodległa do Hymnu 2021

W ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza w samo południe 11 listopada do wspólnego zaśpiewania Hymnu Państwowego. Przyłączyć się do akcji i zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego można m.in. w kilkuset miejscach w kraju i na świecie, w których organizatorzy zgłosili swoje wydarzenia do kalendarium na niepodlegla.gov.pl oraz w setkach miejsc, w których Polacy włączą się spontanicznie do akcji. Hymn wybrzmi m.in. na wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie i balkonie Zamku Królewskiego w Warszawie, na Placu Piłsudskiego w Warszawie, w Muzeum Podlaskim w Białymstoku, Ośrodku „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, Instytucie Śląskim w Opolu i Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. W olimpijskim roku 2021 w kampanię włączyli się lekkoatleci zrzeszeni w Polskim Związku Lekkiej Atletyki, medaliści igrzysk. Aby dodać swoje wydarzenie należy wypełnić prosty formularz online.

akcja do hymnu 2021 - baner wydarzenia

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

11 listopada warszawianki, warszawiaków i wszystkich gości w stolicy Biuro Programu „Niepodległa” zaprasza na Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu – radosne i rodzinne wydarzenie uliczne. Tegoroczne atrakcje Festiwalu to występy polskich gwiazd muzyki (Magda Bereda, Dawid Kwiatkowski, Bitamina, Paweł Domagała i Grubson), program dla dzieci oparty o polską kulturę, najpiękniejsze tańce polskie, spotkanie z Ojcami Niepodległości, parady i występy uliczne. Na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego zaprezentują się znani i popularni artyści. Scena dla dzieci na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych umożliwi najmłodszym świętowanie połączone z edukacyjną zabawą. Na scenie tańców polskich na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będą królować polskie tańce ludowe. Ulicą Krakowskie Przedmieście będą przechodzić parady muzyczne i taneczne, pokazy mody z okresu dwudziestolecia międzywojennego, prezentacje zabytkowych pojazdów, występy grup rekonstrukcyjnych, pokazy orkiestry z mażoretkami i kapele brass bandowe. Przy placu Piłsudskiego, na tyłach budynku Hotelu Raffles Europejski ustawiony zostanie mobilny Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.

plakat festiwal

Swoje atrakcje na Festiwal przygotowały również Muzeum Historii Polski wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, które w Kordegardzie udostępnią wystawę „Enigma. Zagadka rozwiązana”, a na zainteresowanych czeka gra miejska „Tajna misja”. Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego otworzy drzwi i zaprosi do odwiedzin wystawy Wojskowego Biura Historycznego – Dokumentacja Pałacu Saskiego 1923-1933. Na ulicach będzie można otrzymać jednodniówkę „Kuryer Niepodległości” uzupełniony o wyjątkową mapę Warszawy – Niemapę, czyli nietypowy przewodnik dla całych rodzin, w którym ilustracje i gotowe plany wycieczek pozwalają poznać zabytki Traktu Królewskiego. Aby dzielić się radosną atmosferą Narodowego Święta Niepodległości rozdawane będą także pocztówki w ramach akcji „Mamy Niepodległą!” Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, które można wysłać do najbliższych tradycyjną pocztą!

Spotkania naukowe o historii Niepodległej

Dwuczęściowa debata online „Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości” została przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” i Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Każdy z biorących w niej udział profesorów przedstawił poglądy jednego z by sześciu Ojców Niepodległości, którzy mimo różnic, dążyli do osiągnięcia wspólnego celu. Instytut Śląski w Opolu zaprasza na konferencję popularnonaukową „Powstania Śląskie i plebiscyt 1919-1920-1921. Historia – Pamięć – Przyszłość”. Specjalne wykłady i spotkania autorskie przygotowali także m.in.: Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego czy Żydowski Instytut Historyczny.

baner wydarzenia

Koncerty w całej Polsce

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada, w Teatrze Narodowym w Warszawie odbędzie się uroczysty Koncert dla Niepodległej. Podczas muzycznego wydarzenia zaprezentowane zostaną utwory z repertuaru Czesława Niemena do tekstów Cypriana Kamila Norwida, a także muzyka Fryderyka Chopina. W koncercie wystąpią Marcin Masecki, Kasia Moś, Tomasz Pokrzywiński, Wojciech Myrczek oraz Stanisław Soyka, a towarzyszyć im będzie orkiestra AUKSO. Transmitowany będzie na żywo na stronie niepodlegla.gov.pl oraz na Facebooku Biura Programu „Niepodległa”. Retransmisję będzie można obejrzeć w sobotę 13 listopada 2021 o godzinie 15:45 na antenie TVP Kultura lub wysłuchać w Narodowe Święto Niepodległości o godzinie 15.30 w radiowej Dwójce.

Muzyka rozbrzmi w całym kraju. Koncerty i recitale przygotowały liczne instytucje kultury, m.in.: Filharmonia Podkarpacka, Filharmonia Kameralna w Łomży, Filharmonia w Szczecinie, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Zielonogórska, Narodowe Forum Muzyki, Polska Opera Królewska, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej, Teatr Wielki w Łodzi, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Instytut Śląski w Opolu i wiele innych. Od pieśni patriotycznych po Chopina i Karłowicza – Narodowe Święto Niepodległości będzie okazją do celebrowania polskiej muzyki.

Wystawy, ekspozycje, prezentacje online

11 listopada 2021 będzie miało miejsce otwarcie Dworku „Milusin” w Sulejówku. Mieszkali w nim państwo Piłsudscy z córkami. Marszałek otrzymał go w darze od żołnierzy. Budynek nawiązujący do architektury dworu polskiego, zaprojektował architekt Kazimierz Skórewicz. Po rekonstrukcji w „Milusinie” można poczuć atmosferę dworku sprzed stu lat. Nowe wystawy przygotowali także: Muzeum Narodowe w Lublinie, Instytut Śląski w Opolu, Archiwum Państwowe w Koszalinie. Do muzealnych ekspozycji często organizowane są także specjalne warsztaty dla młodszych i starszych.

plakat wydarzenia

Biuro Programu „Niepodległa” przygotowuje także ekspozycje na różne tematy. Są to pliki, które bezpłatnie można pobrać ze strony niepodlegla.gov.pl, wydrukować i eksponować. Pliki są przygotowywane tak, by były czytelne w formacie A4, jak i B1. Sprawia to, że z wystaw można korzystać szykując gazetki szkolne, galerie w domach kultury, jak i tworząc welkoformatowe ekspozycje w galeriach plenerowych. W Warszawie wystawy Biura Programu „Niepodległa” będzie można zobaczyć  na płocie Ministerstwa Sprawiedliwości i w pawilonie Niepodległa. Miejsce Spotkań.

Premiery filmowe – Narodowe Święto Niepodległości

W okolicy Narodowego Święta Niepodległości, na antenach telewizyjnych i online, zobaczyć będzie można premiery filmowe. Biuro Programu „Niepodległa” zaprosi na film dokumentalny o Tadeuszu Kościuszce oraz premierę pierwszego odcinka serii dokumentalnej Rzeczpospolita Nieodbudowana. Film „Kościuszko. Przewodnik bardzo współczesny” pokazuje, dlaczego Kościuszko był w stanie stać się symbolem dla osób zaangażowanych w odzyskanie niepodległości i odbudowę Polski po 1918 roku. Film jest biografią, w której Litwini, Polacy, Brytyjczycy i Amerykanie opowiadają o losach Kościuszki, jego umiejętnościach i dokonaniach w wielu aspektach. Premiera w środę 10 listopada 2021 o godzinie 21:00 na antenie TVP1, a powtórki dzień później na antenach m.in. TVP Dokument o 21:10 i TVP2 o 21:55.

mężczyzna w marynarce udzielający wywiadu przed kopcem kościuszki

„Rzeczpospolita Nieodbudowana” jest zaś nową serią dokumentalną pokazującą przykłady budowli, które były istotne dla polskiego dziedzictwa, a które nie doczekały się odbudowania po zniszczeniu. W tej serii głos zabierają naukowcy zajmujący się między innymi architekturą, historią i ochroną zabytków. Pierwszy odcinek poświęcono Pałacowi Saskiemu, który był wraz z pl. Piłsudskiego miejscem, gdzie świętowano kolejne rocznice odzyskania niepodległości w czasach II RP. Premiera pierwszego odcinka 11 listopada 2021 o godzinie 11:10 w TVP1.

Zapraszamy! Świętujmy razem!