Kontrast
Wielkość czcionki

"Herosi Niepodległej" - wirtualne warsztaty od FINA

FINA lab Herosi Niepodległej to program edukacyjny on-line. Warsztatów historyczne wykorzystują nowe media, a programy adresowane są dla klas 6-8 szkół podstawowych. Uczniowie w trakcie warsztatów mają okazję pracować na zdigitalizowanych archiwach, opartych o biografie wybitnych twórców, artystów, naukowców, literatów, podróżników oraz sportowców okresu dwudziestolecia międzywojennego. Pomysły na 10 wyjątkowych lekcji dostępne są na kanale YT FINA.

Herosi Niepodległej to cykl warsztatów edukacyjnych skierowanych do szkół podstawowych, łączących edukację historyczną z zakresu dwudziestolecia międzywojennego z wykorzystaniem nowych technologii. Filmiki instruktażowe dla nauczycieli i animatorów przygotowały Alicja Szulc i Paulina Jędrzejewska. Zawierają bardzo praktyczne wskazówki do realizacji załączonych scenariuszy. Animatorki krok po kroku opowiadają jak rozpocząć zajęcia, jak sprawnie przeprowadzić zaplanowane zadania i przedstawiają narzędzia cyfrowe potrzebne do ich realizacji. Wszystkie proponowane narzędzia są bezpłatne i dostępne na iOS i Androida. Praca uczniów opiera się na materiałach archiwalnych – zdjęciach, filmach, dokumentach. Duży nacisk jest położony na legalne wykorzystanie materiałów z internetu – autorki filmików podpowiadają jak pozyskać potrzebne grafiki z poszanowaniem prawa autorskiego.

Herosi Niepodległej #1 – Kult ciała w międzywojniu. Sylwetki polskich sportowców

Podczas zajęć uczestnicy poznają sylwetki polskich sportowców, odnoszących sukcesy w 20-leciu międzywojennym. Następnie wykonają „ruchomy” plakat przedstawiający sylwetkę bohatera, oraz kilka informacji, ciekawostek na jego temat.

Scenariusz zajęć Herosi Niepodległej: Kult ciała w międzywojniu

Materiały do zajęć: Kult ciała w międzywojniu

Herosi Niepodległej #2 – Nie tylko Art déco

Podczas zajęć uczestnicy poznają postaci związane ze sztukami wizualnymi polskiego międzywojnia na podstawie archiwów FINA. Dowiedzą się, jak tworzyć multimedialne prezentacje z pomocą bezpłatnej aplikacji Google Slides. Następnie w grupach stworzą multimedialną prezentację- prezentującą twórczość artystki lub artysty z okresu międzywojnia.

Scenariusz zajęć Herosi Niepodległej: Nie tylko Art déco

Materiały do zajęć: Nie tylko Art déco

Herosi Niepodległej #3 – Globtroterzy – podróżnicy 20-lecia

Podczas zajęć uczestnicy poznają postaci najsłynniejszych polskich podróżników i etnografów okresu międzywojnia na podstawie archiwów FINA i portalu biogramy.pl. Stworzą multimedialne mapy, na których umieszczą trasy podróży albo najważniejsze miejsca, które odwiedzili wybrani podróżnicy.

Scenariusz zajęć Herosi Niepodległej: Globtroterzy – podróżnicy 20-lecia

Materiały do zajęć: Globtroterzy – podróżnicy 20-lecia

Herosi Niepodległej #4 – Rozrywka, czyli co zamiast TV? Tworzymy strony www

Podczas zajęć uczestnicy poznają postaci związane z kinem, teatrem i muzyką polskiego międzywojnia na podstawie archiwów FINA. Dowiedzą się, jak tworzyć profesjonalnie wyglądające strony www. Następnie w grupach stworzą wizytówkę online, promującą twórczość wylosowanej postaci.

Scenariusz zajęć Herosi Niepodległej: Rozrywka, czyli co zamiast TV? Tworzymy strony www

Materiały do zajęć: Rozrywka, czyli co zamiast TV? Tworzymy strony www

Herosi Niepodległej #5 – Trendy i mody dwudziestolecia

Podczas zajęć uczestnicy poznają postaci związane z popularnymi w dwudziestoleciu tematami tj: uroda, kulinaria, czytelnictwo, zakupy, spirytyzm, moda, wyścigi konne, rauty itp. Wiedzę zdobędą samodzielnie eksplorując archiwa FINA i treści dostępne na portalu biogramy.pl. Następnie stworzą wspólną tablicę, gdzie umieszczą najciekawsze ich zdaniem informacje. Powstanie wspólne dzieło składające się z ciekawostek dwudziestolecia – efekt pracy całej klasy.

Scenariusz zajęć Herosi Niepodległej: Trendy i mody dwudziestolecia

Materiały do zajęć: Trendy i mody dwudziestolecia

Herosi Niepodległej #6 – Kawiarnie i kabarety 20-lecia. Tworzymy fotomontaże

W ramach tych zajęć uczestnicy poznają miejsca spotkań słynnych pisarzy, polityków, poetów okresu międzywojnia na podstawie archiwów FINA i portalu biogramy.pl. Stworzą kolaże ze zdjęć archiwalnych i współczesnych i poznają narzędzia do ich realizacji.

Scenariusz zajęć Herosi Niepodległej: Kawiarnie i kabarety 20-lecia. Tworzymy fotomontaże

Materiały do zajęć: Kawiarnie i kabarety 20-lecia. Tworzymy fotomontaże

Herosi Niepodległej #7 – Naukowcy i wynalazcy XX-lecia. Tworzymy fotokast

W ramach tych zajęć uczestnicy poznają postaci naukowców i odkrywców międzywojnia na podstawie archiwów FINA. Przy okazji dowiedzą się, jak tworzyć angażujące narracje i czym jest storytelling. Następnie stworzą szkic scenariusza, na podstawie którego zmontują fotokast przedstawiający ciekawą historię z życia wylosowanej postaci.

Scenariusz zajęć Herosi Niepodległej: Naukowcy i wynalazcy XX-lecia. Tworzymy fotokast

Materiały do zajęć: Naukowcy i wynalazcy XX-lecia. Tworzymy fotokast

Herosi Niepodległej #8 – Kampania polityczna z 20-lecia międzywojennego. Tworzymy komiks

W ramach tych zajęć uczestnicy poznają życie polityczne 20-lecia międzywojennego poprzez biografie konkretnych bohaterów, związanych z danym ruchem politycznym. Uczestnicy dowiedzą się ile było partii politycznych, jakie główne idee im przyświecały oraz zrobią krótki komiks prezentujący losy swojego bohatera, jako członka lub lidera swojej partii politycznej.

Scenariusz zajęć Herosi Niepodległej: Kampania polityczna z 20-lecia międzywojennego. Tworzymy komiks

Materiały do zajęć: Kampania polityczna z 20-lecia międzywojennego. Tworzymy komiks

Herosi Niepodległej #9 – Radio w każdym domu. Remiksujemy szlagiery XX-lecia

W ramach tych zajęć uczestnicy poznają postaci najsłynniejszych polskich artystów estradowych okresu międzywojnia poprzez ich najbardziej znane przeboje na podstawie archiwów FiNA i portalu biogramy.pl. Na koniec warsztatów za pomocą aplikacji rave dj stworzą remiksy na podstawie wybranych utworów.

Scenariusz zajęć Herosi Niepodległej: Radio w każdym domu. Remiksujemy szlagiery XX-lecia

Materiały do zajęć: Radio w każdym domu. Remiksujemy szlagiery XX-lecia

Herosi Niepodległej #10 – Wakacje i wypoczynek w XX-leciu

W ramach tych zajęć uczestnicy poznają słynnych polityków i artystów oraz najsłynniejsze kurorty i wakacyjne destynacje okresu międzywojnia na podstawie archiwów FINA i portalu biogramy.pl. Stworzą multimedialną relację z wakacji w aplikacji Unfold – Create Stories.

Scenariusz zajęć Herosi Niepodległej: Wakacje i wypoczynek w XX-leciu

Materiały do zajęć: Wakacje i wypoczynek w XX-leciu

 

Program „Herosi Niepodległej” sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.