Kontrast
Wielkość czcionki

Obchody 2 i 4 czerwca - harmonogram wydarzeń w całej Polsce

W czerwcu obchodzimy dwie ważne rocznice – mija 40 lat od pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i 30 lat od pierwszych częściowo wolnych wyborów do polskiego parlamentu. Oba te wydarzenia są ze sobą nierozerwalnie złączone. 30 lat temu, właśnie 4 czerwca, Polacy wysłali w świat sygnał, że szykują się zmiany, że zbliża się tak upragniona wówczas w naszym zakątku Europy wolność i niezależność od ciążących nam radzieckich wpływów. Pierwsze częściowo wolne wybory pokazały, że polskie społeczeństwo całym sercem opowiada się przeciwko komunistycznym rządom i chce uwolnić się spod ich jarzma. Był to triumf odwagi i chęci zmian, było to zjednoczenie narodu, który przy urnach stawił się z wciąż rekordową frekwencją.

Te wydarzenia być może nie miałaby miejsca gdyby nie wcześniejsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Słowa Papieża Polaka 40 lat temu odbiły się szerokim echem w sercach rodaków i tchnęły w nie nadzieję, że nasz kraj po raz kolejny może podnieść się i uwolnić od komunizmu. Jan Paweł II odegrał niebagatelną rolę w procesie pokojowego oswobodzenia Polski spod radzieckich wpływów. To właśnie jego pierwsza pielgrzymka do ojczyzny po wyborze na papieża była jednym z przełomowych wydarzeń tamtych czasów, iskrą, od której zapalił się płomień wolności.

Koncert „Wsłuchiwać się w Papieża”

W czterdziestą rocznicę tej wizyty, na placu Piłsudskiego w Warszawie, gdzie nasz Papież przemawiał także i w czerwcu 1979 roku, obejrzymy wyjątkowe widowisko – koncert poświęcony postaci Jana Pawła II i jego pierwszej pielgrzymce do kraju. Darmowy koncert rozpocznie się 2 czerwca o 20.30. Transmitowany będzie w TVP 1, Super Polsacie, Polsacie Rodzina, TV Trwam oraz w radiowej Jedynce, Radiu Wnet, Radiu Plus, a także (wraz z audiodeskrypcją) na stronie niepodlegla.gov.pl.

Koncert podzielony będzie na 11 części – każda z nich oprócz wstępu i zakończenia będzie opierała się o przesłanie papieża z jednego z 9 miejsc, które odwiedził podczas pielgrzymki. Widowisko rozpoczną dzwony kościelne, które zabrzmią z wież kościelnych w pobliżu placu Piłsudskiego. Każda z części koncertu zawierać będzie najsłynniejsze piosenki poświęcone Janowi Pawłowi II oraz utwory, które w czasie pierwszej pielgrzymki były śpiewanie przez Polaków i samego Jana Pawła II, oraz te, o których papież chciał nam specjalnie opowiedzieć, jak na przykład „Bogurodzica”.

plakat złożony z tytułu koncertu, daty i dawnego zdjęcia na którym jest grupa radosnych dzieci i siostra zakonna

W koncercie wezmą w nim udział: Dawid Kwiatkowski, Kamil Bednarek, Stanisława Celińska, Ryszard Rynkowski, Krzysztof Cugowski, Natalia Kukulska, Halina Mlynkova, Barbara Kurdej-Szatan, Rafał Szatan, Agnieszka Musiał, Agnieszka Cudzich, Bogusia Kudasik, Andrzej Lampert, Aleksandra Gintrowska, Dariusz Łapiński, Adam Bałdych oraz zespoły: Golec uOrkiestra, Zakopower, Warszawska Orkiestra Sentymentalna, a także New Life’m, Warszawski Chór Chłopięcy, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, Polski Chór Kameralny, Chór młodzieżowy Jednego Serca, Jednego Ducha, „Servi Domini Cantores” – ks. Zdzisław Madej, ojciec Rafał Kobyliński, Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego. Więcej o koncercie „Wsłuchiwać się w Papieża” można przeczytać na naszej stronie internetowej.

Fortepiany Wolności – cykl koncertów kameralnych

Papież Polak w ciągu dziewięciu dni odwiedził zaledwie kilka miast, ale poruszył serca milionów i pozwolił rodakom uwierzyć, że wolność jest na wyciągnięcie ręki. W czterdziestą rocznicę tej wyjątkowej pielgrzymki zapraszamy na cykl kameralnych fortepianowych koncertów w miejscach, które odwiedził Karol Wojtyła. W trakcie koncertów zabrzmią utwory dedykowane konkretnym wydarzeniom, kompozycje stworzone ku czci Jana Pawła II a także melodie, które papież cenił.

plakat ze zdjęciem zakkonic i informacjami o cyklu kameralnych koncertów, miejscowościami i logami

Harmonogram koncertów z cyklu „Fortepiany Wolności” można znaleźć w naszych aktualnościach.

 

Koncert: „Pieśni o wolnej Polsce – Gintrowski i Kaczmarski na UW”

W ramach wspólnego upamiętnienia wyborów z 4 czerwca 1989 roku i najważniejszego ruchu społecznego w najnowszej historii Polski, zapraszamy na wyjątkowy koncert: „Pieśni o wolnej Polsce – Gintrowski i Kaczmarski na UW” 4 czerwca o 18:00.

kafelek z nazwą koncertu na środku, po prawej stronie słynny plakat z rewpolwerowcem

Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego wybrzmią pieśni bardów „Solidarności” – Przemysława Gintrowskiego i Jacka Kaczmarskiego. Utwory, które na stałe wpisały się w świadomość Polaków, wykonają: LUC + Rebel Babel, Paweł Kukiz, Norbert Smoła Smoliński, Darek Malejonek, Katarzyna Moś, Kuba Sienkiewicz, Marcin Styczeń, Ludmiła Miłka Małecka, Marek Dyjak i Danuta Szymańska. Koncert „Pieśni o wolnej Polsce – Gintrowski i Kaczmarski na UW” jest bezpłatny, a więcej o nim można przeczytać na stronie www.niepodlegla.gov.pl.

Uroczysty koncert w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej

W 30 rocznicę czerwcowych wyborów w Teatrze Wielkim odbędzie się uroczysty koncert – w repertuarze znajdą się wybitne kompozycje rodzimych muzyków.

W Teatrze Wielkim usłyszymy takie dzieła jak fragmenty opery „Halka” Stanisława Moniuszki, jedna z fantazji Fryderyka Chopina, suita Witolda Lutosławskiego czy też tańce Henryka Góreckiego. Wszystko to wykona Sinfonia Varsovia, pod batutą Michała Klauzy – dyrektora artystycznego Polskiej Orkiestry Radiowej, od 2016 roku gościnnego dyrygenta Teatru Bolszoj w Moskwie. W 2019 roku Klauza w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej przygotował i poprowadził premierę wystawionej po raz pierwszy w Polsce,opery Billy Budd Brittena.

plakat zapraszający na koncert

Solistą koncertu będzie zwycięzca VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w San Marino oraz zdobywca wszystkich nagród specjalnych: publiczności, krytyków muzycznych oraz za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą – Łukasz Krupiński.

Na koncert zaproszeni zostali przedstawiciele Rządu i Parlamentu oraz Prezydent RP, wszyscy byli prezydenci i premierzy, a także członkowie korpusu dyplomatycznego.

Wystawa „Wielka Pielgrzymka – polski album rodzinny”

Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z partnerami –  PKN Orlen oraz PAP i PKP przy współudziale lokalnych samorządów pragnie w symboliczny sposób odtworzyć trasę I pielgrzymki Ojca Świętego poprzez serię wystaw w 7 centrach komunikacyjnych ośrodków odwiedzonych wówczas przez papieża Jana Pawła II. 

siedzący Jan Paweł II

Wystawy, złożone z archiwalnych zdjęć ze zbiorów PAP eksponowane będą w przestrzeni publicznej w Warszawie, Krakowie, Częstochowie, Gnieźnie, Nowym Targu, Oświęcimiu i Wadowicach. Wystawy plenerowe będzie można oglądać od czerwca do września. Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało także darmową wystawę „Wielka Pielgrzymka – polski album rodzinny” w wersji elekteornicznej do pobrania ze strony www.niepodlegla.gov.pl.

„Gra o Wolność 2019” – gra miejska w Warszawie, Gnieźnie, Częstochowie i Krakowie

Centrum Myśli Jana Pawła II i Biuro Programu „Niepodległa” zapraszają do „Gry o Wolność 2019” – kolejnej odsłony projektu edukacyjnego, realizowanego w formule gry miejskiej. Projekt popularyzuje wiedzę o Janie Pawle II oraz jego wkładzie w odrodzenie wolnej Polski. Gra ma charakter zabawy edukacyjnej rozgrywanej za pomocą zamieszczonych na tematycznych planszach kodów QR. Pod każdym z nich kryje się zadanie, którego rozwiązanie wskaże kolejny etap pielgrzymki, której śladem będą podążać gracze.

Stypendyści m.st. Warszawy im. Jana Pawła II gorąco zapraszają do wspólnej rozgrywki 2 czerwca w godz. 12.00-16.00 do kawiarni „Niepodległa. Miejsce spotkań” w Łazienkach Królewskich. Zapisy drużyn na „Grę o Wolność” odbywają się za pomocą formularza zgłoszeniowego, udostępnione na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II oraz w dniu gry przy punkcie startowym. Zapraszamy do udziału grupy składające się z rodzin oraz znajomych, niezależnie od wieku.

W kolejnych dniach w zabawie będzie można wziąć w innych miastach – 3 czerwca będzie to Gniezno, 4-6 czerwca Częstochowa, a 7-10 czerwca – Kraków.

Wystawa „POLONIA SEMPER FIDELIS. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Włoska perspektywa”

Z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w przestrzeni miejskiej Warszawy zostaną ustawione dwie wyjątkowe wystawy. Jedna z nich stanie na Placu Piłsudskiego, druga na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Organizatorem inicjatyw jest Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Zapraszamy do oglądania!

Fotografie Carla Leidiego to zbiór kilku tysięcy wydruków, przezroczy i negatywów. Są one przechowywane w Centrum Badań i Dokumentacji Fotograficznej CRAF w Spilimbergo, a te z 1979 roku umieszczono w kolekcji „Polonia Semper Fidelis”. Wystawę w trzech językach: polskim, włoskim i angielskim, będzie można oglądać od 30 maja do 19 czerwca 2019 r. przy Krakowskim Przedmieściu, na wysokości Kościoła Sióstr Wizytek i Skweru Ks. Jana Twardowskiego.

papież w samochodzie na czarno-białym starym zdjęciu

Grafika dzięki uprzejmości Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Wystawa „Droga do wolności”

Instalacja artystyczna na placu Piłsudskiego pokaże znaczenie papieskiej pielgrzymki z 1979 roku, udowadniając fundamentalność tego zdarzenia na drodze Polaków do odzyskania wolności. Autorzy przypominają w niej najważniejsze miejsca, które odwiedził Jan Paweł II i słowa, które w nich wypowiadał. Całości dopełniają wspomnienia uczestników wydarzeń.

Forma plastyczna wystawy nawiązuje do idei drogi, której kolejne etapy odsłaniają ukryty sens. Symboliczna podróż odbywa się po ścieżce w kształcie spirali wiodącej między filarami – drogowskazami. Ekspozycję tworzy osiem filarów o różnej wysokości. Wystawę będzie można oglądać od 1 do 30 czerwca 2019 roku na placu Piłsudskiego w Warszawie.

podświetlone pilary rozstawione po spirali

Grafika dzięki uprzejmości Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Plakat „W samo południe”

Biuro Programu „Niepodległa” wraz z dziennikiem NaszeMiasto.pl rozdaje Polakom 400 tysięcy plakatów „W samo południe 4 czerwca 1989”, przygotowany na wybory 1989 roku przez Tomasza Sarneckiego. Plakat z legendarnym rewolwerowcem „Solidarności” nakłaniał do oddania głosu w wyborach czerwcowych. Plakaty wraz z gazetą można będzie otrzymać w Warszawie, Katowicach, Trójmieście i Wrocławiu 3 czerwca.

plakat "W samo południe 4 czerwca 1989" z rewolwerowcem "Solidarności"

Więcej wydarzeń z okazji obchodów 2 i 4

Więcej wydarzeń nawiązujących do 2 i 4 czerwca w różnych miejscach Polski można znaleźć w bazie wydarzeń na stronie www.niepodlegla.gov.pl w zakładce „Wydarzenia”.